Badania nieniszczące to metoda na dostarczenie podstawowych informacji na temat braku nieciągłości badanego materiału oraz określenie ich wymiarów i lokalizacji. Jakie metody badań nieniszczących są stosowane we współczesnym przemyśle i komu najlepiej zlecić ich wykonanie, aby uzyskać rzetelne wyniki?

Czym są badania nieniszczące?

Jak zostało już na wstępie wspomniane, badania nieniszczące mają na celu głównie wykrycie nieciągłości materiału – nie tylko technologicznych, ale również tych związanych z eksploatacją. Zleca się je na wielu różnych etapach, od projektowania po wytwarzanie i użytkowanie. Żeby wyniki były miarodajne, badania nieniszczące powinny być wykonane przez profesjonalną firmę. Przykładem może być przedsiębiorstwo Koli, które od lat specjalizuje się w wykonywaniu badań nieniszczących i ma na swoim koncie wielu zadowolonych klientów. Do przeprowadzenia badań potrzeba specjalistycznej wiedzy oraz właściwego sprzętu i aparatury.

Popularne metody badań

W dzisiejszych czasach za najskuteczniejsze metody badań nieniszczących uznaje się przede wszystkim:

  • Badania wizualne (VT) – jest to metoda stosowana w pierwszej kolejności i jak sama nazwa sugeruje, polega na wizualnej ocenie materiału, w celu znalezienia niezgodności. Bardzo często wykonuje się je przy użyciu takich prostych przyrządów jak lupy, lusterka, sprawdziany oraz endoskopy.
  • Badania penetracyjne (PT) – przy ich pomocy wykrywa się nieciągłości otwarte na powierzchnię. Badania wymagają użycia specjalistycznych preparatów: penetranta, wywoływacza oraz zmywacza.
  • Badania magnetyczno-proszkowe (MT) – badania te są zaliczane do grupy elektromagnetycznych. Wykrywają wady powierzchowne i podpowierzchniowe do głębokości około 2-4mm).
  • Badania ACFM – również metoda elektromagnetyczna, przy której pomocy określa się wymiary (długość i głębokość) zmęczeniowych pęknięć metali.
  • Badania ultradźwiękowe (UT) – badania objętościowe przy pomocy defektoskopu. Powszechnie stosowane do określenia stanu konstrukcji i materiałów, często wykorzystywane w zakładach produkcyjnych. Badanie może być wykonywane również przez powłoki malarskie, co zdecydowanie przyspiesza i optymalizuje kontrolę elementów.

Rodzaj badań nieniszczących jest zawsze dostosowywany indywidualnie, w zależności od tego, na jakich konstrukcjach oraz jakie materiały są poddawane testom. Do przeprowadzania badań potrzebna jest specjalistyczna aparatura, a do jej obsługi potrzeba specjalistycznej wiedzy. Badaniami i obsługą urządzeń nie mogą zajmować się osoby, które nie ukończyły odpowiedniego szkolenia w tym zakresie.