Jednym z najważniejszych zadań, które czeka każdego kierowcę i właściciela samochodu, jest wymiana oleju silnikowego. Kiedy zbliża się ten moment, powinniśmy wiedzieć, jaki olej jest odpowiedni dla naszego auta. Wyróżnia się trzy najpopularniejszy typy olejów, a mianowicie syntetyczny, półsyntetyczny oraz mineralny. Zobacz, jakie są ich właściwości i który z nich wybrać, a także, za co właściwie odpowiada olej silnikowy.

Olej silnikowy – jaką odgrywa rolę?

Jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych jest olej silnikowy. Znajduje się on we wszystkich samochodach, ponieważ jego właściwości umożliwiają spełnienie wielu ważnych funkcji dla pojazdu. Jak tłumaczy specjalista od olejów silnikowych z przedsiębiorstwa FHU Motocar z Płocka, do najważniejszych zadań oleju zalicza się:

  • zmniejszanie tarcia elementów silnika oraz smarowanie ich w szerokim zakresie temperatur,
  • chłodzenie silnika,
  • utrzymywanie w czystości smarowanych powierzchni,
  • uszczelnianie ruchomych części silnika, głównie układów składających się z tulei cylindrowych, tłoków oraz pierścieni tłokowych,
  • tłumienie drgań,
  • ochrona przed korozją wewnętrzną,
  • zmniejszanie zużycia części silnika.

Jednak czym jest płyn, który robi tyle dobrego dla auta? Olej silnikowy produkowany jest na bazie olejowej i rozmaitych dodatków uszlachetniających, które dodaje się w celu poprawienia własności użytkowe bazy, a poza tym nadają mu określone cechy. Baza olejowa produkowana jest z przeróbki ropy naftowej. Przeróbka ta to destylacja i rafinacja. Obecnie wyróżnia się trzy główne typy olejów – mineralne, syntetyczne oraz półsyntetyczne.

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje olejów silnikowych?

Olej mineralny otrzymuje się dzięki procesowi rafinacji ropy naftowej. Podczas tego procesu ropa jest oczyszczana i dodaje się do niej uszlachetniające substancje naturalne. Celem ich dodania jest zapewnienie właściwej jakości oleju. Oleje mineralne najczęściej są gęstsze i wyróżniają się słabszymi i mniej stabilnymi właściwościami w porównaniu do olejów syntetycznych. Przede wszystkim używa się ich w silnikach starszego typu lub w jednostkach o dużych przebiegu.

Oleje syntetyczne produkowane są poprzez syntezę chemiczną. W porównaniu do olejów mineralnych są bardziej odporne na utleniania w wysokich temperaturach. Ta cecha sprawia, że rzadziej tworzą osady i szlam w silniku. Takie oleje ułatwiają również rozruch silnika w niskich temperaturach, a także szybciej docierają do punktów smarowania.

Oleje półsyntetyczne to mieszanina olejów mineralnych i syntetycznych, aczkolwiek nie oznacza to, że powstaje on w wyniku dowolnego zmieszania dwóch wspomnianych typów olejów. Proces ten przeprowadzany jest w laboratoriach i związany jest z olejami bazowymi. Olej półsyntetyczny ma wiele właściwości podobnych do syntetycznego, dzięki czemu gwarantuje lepsze smarowanie i ochronę silnika niż olej mineralny.