Szkło kojarzone jest jako bardzo delikatny i wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne materiał. Wystarczy niezamierzenie w nie uderzyć, by rozbiło się pod wpływem siły. Szkło powszechnie wykorzystywane jest w codziennym życiu – produkuje się z niego szyby, tworzy naczynia lub dekoracyjne wazony. Na rynku dostępne jest także szkło o podwyższonej tolerancji na uszkodzenia. Co się z niego produkuje?

Szkło bezpieczne

Szkło bezpieczne -dzięki nowoczesnym metodom technologii jego produkcji- po rozbiciu nie rozbija się całościowo, ale pęka na wiele małych, zaokrąglonych kawałków, którymi ciężko się skaleczyć. Szkło bezpieczne jest również odporne na działanie ognia i wysokich temperatur. Stosuje się je najczęściej w samochodach, dzięki czemu podczas wypadku rozbita szyba nie stanowi dla pasażerów auta dodatkowego zagrożenia. Szkło bezpieczne możemy spotkać także w przestrzeni publicznej- wykonane są z niego balustrady w galeriach handlowych czy przeszklenia w urzędach. Szkło bezpieczne można zastosować również w oknach. Stanowi ono trudną do pokonania barierę dla złodziei, a także jest dużo bardziej trwałe od tradycyjnej szyby. Materiał ten doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym jako rama do obrazów czy lustro.

Szkło hartowane

Szkło hartowane swoim wyglądem nie różni się od klasycznego, za to ma dużo lepsze właściwości wytrzymałościowe. Żeby uzyskać szkło hartowane należy podgrzać je do temperatury około 630-640 stopni Celsjusza, a następnie schłodzić je za pomocą sprzężonego powietrza. W wyniku tego procesu uzyskuje ono doskonałą trwałość. Możliwe jest uzyskanie kolorowego szkła hartowanego, lecz proces barwienia musi być przeprowadzony jeszcze przed obróbką termiczną. Jak informuje specjalista z Zakładu Szklarskiego w Łodzi -szkła hartowanego nie wolno poddawać cięciu ani szlifowaniu. Takie działanie spowoduje szybkie zniszczenie materiału. Szkło hartowane znajduje wiele zastosowań – wykonuje się z niego półki, używa do produkcji mebli i kabin prysznicowych. Służy także jako blat lub ochrona ściany kuchennej zamiast kafelków.

Szkło budowlane

Szklane konstrukcje bardzo często możemy spotkać w nowoczesnych biurowcach. Do ich tworzenia stosuje się szkło budowlane. Jego zastosowanie pozwala na doświetlenie pomieszczeń w naturalny sposób, bez obaw o bezpieczeństwo pracowników. Szklany konstrukcje są także stosunkowo łatwe w montażu i demontażu, co jest dużą zaletą szczególnie w przypadku wynajmowanych powierzchni, które po opuszczeniu należy opustoszyć. Szkło budowlane pełni głównie funkcje użytkowe, ale może być też dekoracją wnętrz. Bardzo modne jest zastosowanie w budynkach tego typu szklanych podłóg czy ozdobnych fasad.