Kominek to nie tylko sposób na ogrzanie domu, ale także element wyposażenia, który wprowadza do wnętrza niesamowity klimat. Powinien być utrzymany w czystości nie tylko dla estetyki, ale też bezpieczeństwa. Stan komina w dużej mierze zależy od tego, co jest w nim spalane. Które drewno sprawdzi się najlepiej, gdzie je kupować i dlaczego tak ważne jest jego sezonowanie?

Jakie gatunki wybierać?

Jak powszechnie wiadomo, do kominka nie poleca się przede wszystkim drewna iglastego. Zawiera ono dużą ilość żywicy, której spalanie powoduje osadzanie się lepkich i trudnych do usunięcia zanieczyszczeń – zwłaszcza na szybie. Drewno z drzew iglastych to także duża ilość dymu i sadzy, przez co bardzo szybko może dość do nadmiernego zabrudzenia przewodów kominowych i konieczne będzie częste wzywanie kominiarza. Najlepiej sprawdza się drewno drzew liściastych. O właściwą jakość drewna kominkowego powinny dbać w szczególności te osoby, które często ogrzewają dom w ten sposób. Kupując drewno z niepewnego źródła wiele się ryzykuje, dlatego zawsze warto najpierw zakupić niewielką ilość na próbę, aby móc ocenić jego jakość podczas spalania.

Popularne rodzaje drewna kominkowego to przede wszystkim brzoza, buk, dąb, drzewa owocowe, grab, jesion, olcha oraz topola. Należy pamiętać, że drewno nie może być w żaden sposób impregnowane. Dodatek substancji chemicznej może powodować wydzielanie się szkodliwych gazów, co jest niebezpieczne dla środowiska oraz zdrowia i życia człowieka. Doskonałej jakości drewno kominkowe oferuje między innymi tartak Progres, który znajduje się w miejscowości Kamień Duży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Kupowanie drewna w tartaku to najlepsze rozwiązanie, gdyż jego pracownicy doskonale wiedzą, w jaki sposób odpowiednio je przygotować, aby dobrze się spalało.

Sezonowanie drewna – na czym polega?

Drewno przeznaczone do spalania w kominku powinno być sezonowane, lecz wiele osób nie wie, na czym dokładnie polega ten proces. Tuż po ścięciu drzewa, w drewnie jest od 50 do nawet 70% wody. Zależy to od wielu czynników, między innymi gatunku oraz pory roku. Drewno z dużą zawartością wody ma złą jakość opałową – słabo się spala, daje bardzo mało ciepła, a para wodna przyczynia się do nadmiernego obklejania sadzą przewodów kominowych.

Sezonowanie drewna polega na pozostawieniu go przez pewien czas w suchym miejscu, aby odparował z niego nadmiar wody. Składuje się je w specjalnych pryzmach pod zadaszeniem przez około 1-2 lat. Niektóre tartaki wspomagają ten proces przy użyciu innowacyjnych suszarek, dzięki czemu trwa zdecydowanie krócej. Im mniejsze kawałki drewna, tym szybciej ulegną wysuszeniu.