Usługi kamieniarskie to nie tylko wykonywanie nagrobków. W zakładach tego typu można zamawiać też elementy elewacji, kamienne parapety, schody, ławki oraz wiele innych trwałych i eleganckich rozwiązań okołobudowlanych. Warto wiedzieć, z czego są robione oraz czym charakteryzują się najpopularniejsze typy kamieni, używanych w zakładach kamieniarskich.

Usługi kamieniarskie

Usługi kamieniarskie to nie tylko nagrobki, ale też trwałe, eleganckie i ponadczasowe rozwiązania okołobudowlane: posadzki, kamienne schody i parapety, płytki i okładziny.

Wszelkimi usługami kamieniarskimi zajmują się takie zakłady, jak „Mar-Kam” Mariusza Sieja z województwa śląskiego. Świadczą oni usługi zarówno fachowego doradztwa, jak i dają możliwość zakupienia wyrobów z kamienia zgodnie z pomysłem. Czym wyróżniają się poszczególne kamienne materiały i gdzie je zastosować?

Marmur

Marmur stosowany jest w budownictwie od starożytności. Tworzono z niego posadzki, rzeźby, elementy małej architektury, takie jak fontanny czy ławki i wiele innych. Jest on estetyczny i połyskuje w słońcu, gdy zostanie wypolerowany. Każde tworzywo tego typu wygląda trochę inaczej, dzięki czemu uzyskuje się niepowtarzalny efekt. Marmur spotykany jest w odcieniach bieli i szarości, brązu i czerni, żółci i błękitu, a także czerwieni i różu. Można nim wykańczać podłogi, produkuje się z niego blaty do łazienek i kuchni, parapety, zabudowuje się nim kominki oraz tworzy z niego półki. Jest to bardzo drogie tworzywo, ale najbardziej ze wszystkich eleganckie i ponadczasowe.

Granit

Granit to jasnoszara, zielona, szara lub czerwona skała, która charakteryzuje się bezładną teksturą. Łatwo się go tnie i poleruje. Jest wytrzymały na warunki atmosferyczne oraz środki chemiczne. Wykorzystuje się go w budownictwie, np. do tworzenia kostki brukowej czy grysu. Można też nim obudować kominek, zrobić z niego parapet lub blat, a także wyciąć z niego płytki, które pokryją podłogę i schody.

Trawertyn

Trawertyn znany jest od czasów starożytnego Egiptu, gdzie robiono z niego posągi. Jest porowaty, najczęściej biały, beżowy lub brązowy, o strukturze falistej. Dziś również służy do ozdoby oraz stosuje się go w aranżacjach wnętrz. Jest bardzo trwały i łatwy w konserwacji. Ten kamień naturalny stosuje się przede wszystkim jako elegancką okładzinę ścian

Onyks

Onyks to rzadki minerał, który w naturze znajdowany jest w okolicach wulkanów. Charakteryzuje się naprzemienną, biało-czarną barwą, choć występuje także w odmianie zielonej. Stosowany jest głównie do produkcji blatów i obudowy kominkowej.

Konglomerat

Konglomerat to mieszanka rozdrobionych kamieni naturalnych. Łączy się je za pomocą żywicy poliestrowej. Oprócz kamieni może się w nim znaleźć także ceramika i elementy szklane, w tym lustra. Jak można się domyśleć, uzyskuje się tym samym niepowtarzalne efekty wizualne. Stosuje się go do każdej kamiennej aranżacji zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Jego koszt jest przy tym niewielki.