Kontrola wilgotności jest zasadniczym elementem utrzymania zdrowego środowiska pracy, dlatego powinna być przeprowadzana z należytą starannością. Oprócz kwestii zdrowotnych wilgotność względna (RH) może wpływać na strukturę budynku – nieprzepisowe wartości niosą ryzyko korodowania powierzchni i rozwoju pleśni. Ponadto wilgotność względna może mieć wpływ na integralność przechowywanych materiałów i osłabiać niezawodność maszyn, powodując zakłócenia procesu produkcyjnego.

Kontrola wilgotności – zdrowie i dobre samopoczucie

Kiedy występują problemy z kontrolą wilgotności w środowiskach przemysłowych i komercyjnych, zwykle jest to spowodowane zbyt niskim poziomem wilgotności względnej. Nieprawidłowy poziom wilgotności prowadzi do wysuszenia i swędzenia oczu, co jest szczególnie odczuwalne u osób noszących soczewki kontaktowe, oraz wysychania dróg oddechowych, co z kolei skutkuje odwodnieniem. Niska wilgotność względna zwiększa również szybkość rozprzestrzeniania się patogenów, takich jak wirus grypy. Współczynnik przeżycia tego wirusa jest najniższy i wynosi 40-60% wilgotności względnej w temperaturze 21 stopni Celsjusza.

Niska wilgotność – konsekwencje

Niska wilgotność względna powoduje bardzo szybkie wysychanie różnych materiałów i kurczenie się drewna. Co więcej, niska wilgotność względna sprawia, że ​​mieszkańcy uskarżają się na obniżony komfort cieplny, przez co częściej włączają ogrzewanie, aby skompensować niedostatki cieplne, co z kolei zwiększa zużycie energii i ogólne koszty eksploatacyjne budynku. Podniesienie temperatury powoduje dalsze obniżenie wilgotności względnej, zaostrzając problem. Brak reakcji i czasowe maskowanie problemu może doprowadzić do wygenerowania wyższych kosztów eksploatacyjnych związanych z obsługą budynku.

Kontrola wilgotności powietrza – konieczność

Dobra kontrola wilgotności pozwoli utrzymać wilgotność względną między 40% a 60%. Dobrym sposobem regulacji poziomu wilgotności jest zastosowanie urządzenia współpracującego z czujnikami rezystancyjnymi, termoparami oraz czujnikami o określonym wyjściu prądowym, które pozwalają sterować temperaturą, wilgotnością i ciśnieniem. Jednym z częściej wybieranych wielofunkcyjnych regulatorów jest URM12 oferowany przez TELDREAM Automatyka Przemysłowa.

Osiągnięcie akceptowalnej kontroli wilgotności wymaga uwzględnienia wielu zmiennych, niemniej warto podjąć ten trud, aby uchronić się przed negatywnymi skutkami zbyt niskiej lub wysokiej wilgotności w przyszłości.