Systemy zamocowań to ogromna rodzina produktów, których podstawowym zadaniem jest trwałe lub tymczasowe łączenie ze sobą różnego rodzaju elementów. Tak to wygląda w skrócie, przy czym, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych na rynku rozwiązań w tym zakresie, dobór odpowiedniego systemu mocującego, który będzie dopasowany do naszych potrzeb, nie zawsze jest prosty i oczywisty. Nie da się jednak ukryć, że do najpopularniejszych produktów tego typu należą kotwy oraz kołki, które wykorzystywane są w zdecydowanej większości prac remontowo – budowlanych.  

Kołki - różnorodność rozwiązań na różne potrzeby

Potrzeba przymocowania lub połączenia różnego rodzaju elementów to czynność, która nieodzownie kojarzy się zarówno z drobniejszymi pracami remontowymi oraz większymi remontowo – budowlanymi, jak i szeroko pojętym procesem budowlano-konstrukcyjnym. Nie sposób jednak wyobrazić sobie tego typu działań bez odpowiednio dobranych systemów mocowań. Nie da się przy tym ukryć, że do najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie należą kołki montażowe, używane przede wszystkim do osadzania śrub, bolców czy wkrętów w posadzkach, ścianach, stropach i innych powierzchniach z cementu, gipsu lub cegły. Kołki te nazywane są również „rozporowymi”, co wynika z techniki tworzenia połączeń. Składają się one z „koszulki” z tworzywa sztucznego, na której występują różnego rodzaju nacięcia oraz wkrętu bądź śruby. Tego typu systemy mocowań wymagają wywiercenia w powierzchni odpowiedniego otworu montażowego, w którym umieszcza się „koszulkę”, a następnie wkręcamy w nią odpowiednią śrubę lub wkręt, ewentualnie wbijamy specjalny bolec. W wyniku takiego działania kołek jest rozpierany, co powoduje jego zakleszczenie i jak najściślejsze wpasowanie się w otwór. Kołki rozporowe mogą być stosowane zarówno do podłoży porowatych, jak i pełnych i występują w szerokiej gamie odmian, a co za tym idzie zazwyczaj dzielimy je na uniwersalne, szybkiego montażu, bądź też specjalnego przeznaczenia. Warto przy tym pamiętać, że rozwiązania tego typu sprawdzą się przede wszystkich przy lżejszych i średnich obciążeniach.

Kotwy mechaniczne czy chemiczne

Nieco większą wytrzymałością, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kołków, charakteryzują się tzw. kotwy, które najczęściej stosowane są tam, gdzie działać będą zarówno średnie, jak i te duże obciążenia. Warto jednak pamiętać, że firmy prowadzące sprzedaż systemów mocowań, takie jak Ewip Zbigniew Liszczyk, mogą zaoferować swoim klientom dwa podstawowe rodzaje kotew. Są to:

1. kotwy mechaniczne – które praktycznie w całości wykonane są ze stali i mocuje się je w podłożach pełnych (najczęściej w betonie lub kamieniu), gdzie aplikuje się je identycznie jak kołki montażowe. W przypadku kotew mechanicznych stosuje się w nich odmienne elementy rozprężne (tuleje i opaski), które sprawiają, że na boki wywierconego otworu działa siła rozporowa, zaś całą kotwę stabilizuje siła tarcia występująca między ścianami otworu a elementem rozprężnym. Systemy te cechuje szybkość montażu, a dodatkowo charakteryzują się one naprawdę dużą wytrzymałością, dlatego też stosowane są one wszędzie tam, gdzie mowa o dużych i bardzo dużych obciążeniach,

2. kotwy chemiczne - tym przypadku stalowy element nośny, czyli na przykład śrubę, wkręt czy żebrowany pręt, mocujemy w wywierconym otworze za pomocą specjalnej dwuskładnikowej (żywica i utwardzacz) masy żywicznej, wprowadzanej w otwór przy użyciu pistoletu. Dzięki dużej przyczepności (wiązanie adhezyjne, czyli klejone) masa żywiczna wypełnia wszystkie szczeliny i zasycha w otworze, spajając się z podłożem i jednocześnie z metalowym elementem nośnym. Kotwy chemiczne to najbardziej uniwersalna technika zamocowań, gdyż nie powodują naprężeń w materiale i w związku z tym doskonale sprawdzają się w przypadku zróżnicowanych podłoży o różnej stabilności, a co za tym idzie można je stosować zarówno do podłoża pełnego, jak i pustego, bez ryzyka jego naruszenia. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się zarówno przy montażu mniej wymagających oraz lżejszych elementów konstrukcyjnych, jak i cięższych konstrukcji.

Dobór odpowiedniego systemu zamocowań to gwarancja stabilność połączeń, które w wielu przypadkach wpływają na trwałość poszczególnych konstrukcji, a w konsekwencji na bezpieczeństwo ich użytkowników.