Dzisiaj niemalże w każdym budynku przekraczającym trzy lub cztery kondygnacje można znaleźć urządzenia zwane windami. Inaczej mówi się o nich, jako o dźwigach osobowych, osobowo-towarowych, towarowych, czy też specjalistycznych: gastronomicznych,  szpitalnych, a także budowlanych i o platformach dla niepełnosprawnych.  Rodzajów urządzeń dźwigowych jest zatem wiele, a tysiące konstrukcji przechodzi w Polsce każdego roku profesjonalne modernizacje.

Zwiększenie parametrów technicznych

Windy mogą występować w modelach z napędem hydraulicznych, elektrycznym, mogą być wyposażone w maszynownie lub mogą jej nie mieć, a także mogą być tworzone w wersji panoramicznej. Na rynku spotkać się można również z urządzeniami z wciągarkami reduktorowymi albo bezreduktorowymi, czy też z systemem sterowania wewnętrznego, przestawnego, zbiorczego – dół lub góra/góra-dół –  jak również w grupie. Rodzajów urządzeń dźwigowych jest zatem naprawdę wiele. Co je jednak łączy? To, że każde z nich posiada kilka ważnych i głównych parametrów technicznych. Mowa przede wszystkim o prędkości jazdy oraz udźwigu. Modernizacja wind, może zatem dotyczyć takiej przebudowy podzespołów dźwigu, aby ten miał znacznie większy udźwig, a jego jazda była szybsza, płynniejsza i bez żadnych drgań! Można to osiągnąć nawet przy renowacjach starych urządzeń…

Uszczegóławiając bardzo często przy modernizacjach wind dochodzi do montażu do starej wciągarki reduktorowej przemiennika częstotliwości (tzw. falownika), którzy pozwala na zmniejszenie poboru energii. Wpływa on również na łagodniejszą jazdę, a także start i zatrzymanie. Takie wdrożenie ważne jest dla zarządców budynków z windami, dla których liczy się komfort eksploatowania obiektu. Zwiększony komfort często jest też wynikiem wymiany systemu sterowania z wewnętrznego lub przestawnego na nową wersję zbiorczą bezobsługową! Dla dźwigów hydraulicznych ważna może zaś być wymiana zespołów napędowych z mechanicznymi blokami zaworowymi na nowe z zastosowaniem przemiennika częstotliwości. Wysoka energooszczędność, gwarantowana…

Zmiana wyglądu windy

Wygląd windy jest ważny zwłaszcza dla podmiotów biznesowych oraz publicznych. Nie zawsze można zainwestować w panoramiczny szyb, ale wielokrotnie można zmienić całkowicie wygląd zwykłego stalowego dźwigu. Najlepsi serwisanci wind montują w nich specjalne wykładziny, piękne stylowe lustra, czy nowoczesne panele sterowania, często dotykowe i dostosowane do obsługi przez osoby niepełnosprawne w tym niewidome i niesłyszące. Duże znaczenie może mieć również montowanie odpowiedniego oświetlenia, czy nawet miejsc reklamowych. Pomysłów na aranżację wind może być wiele, a najpiękniejsze z nich można znaleźć w nowoczesnych budynkach publicznych oraz w dużych hotelach.

Jeśli chodzi o zmianę wizualną windy, a także wiążącą się z tym modernizacją samej konstrukcji, warto docenić także remonty oparte o wymianę drzwi, o montaż drzwi kabinowych, czy o samą wymianę całych zespołów napędowych. Winda dzięki takim rozwiązaniom może stać się bardziej nowoczesna, cichsza w obsłudze, a także po prostu piękniejsza. Może być również lżejsza, co wpłynie na jej parametry techniczne i efektywność energetyczną. Drzwi zaś mogą być podświetlane, a na nich można nanosić logotypy firmy – świetne rozwiązanie dla modnego hotelu.

Efektywność energetyczna

Niemalże każda konstrukcja windy oparta jest o pobór prądu, co ma znaczenie zarówno dla systemu napędowego, jak i sterowniczego, czy oświetleniowego. Eksploatacja urządzenia dźwigowego, może być zatem bardzo kosztowna, zwłaszcza w mniejszych budynkach i przy wykorzystywaniu starszych technologii. Co zrobić w takim przypadku? Warto przeprowadzić wtedy odpowiednią modernizację. Różnego rodzaju wdrożenia zapewnia między innymi firma ZEMD TECHNIKA DŹWIGOWA, która konserwuje i serwisuje również windy. Wszystkie te działania są bardzo ważne nie tylko dla komfortowego użytkowania dźwigów, ale również dla ich bezpieczeństwa!