Obróbka metali stanowi podstawę pracy ślusarza oraz wielu gałęzi przemysłu. Od konstrukcji pojazdów po wyrób klamek. Co jednak kryje się pod tym hasłem? Jakiego rodzaju czynności obejmuje obróbka metali – głównie stali, która ma powszechne zastosowanie – i jakie technologie czy metody obejmuje? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie, czytając poniższy artykuł.

Zakres obróbki metali

Wszystkie czynności, które wchodzą w skład działań określanych mianem obróbki metali, możemy odnieść przede wszystkim do obróbki stali. Ma ona bowiem szerokie zastosowanie i możemy zetknąć się z nią w niemal każdej dziedzinie życia. To konstrukcje stalowe stanowią podstawę budowy współczesnych hal magazynowych i zakładów produkcyjnych. Stal świetnie sprawdza się jako materiał do wyrobu mebli czy elementów dekoracyjnych wnętrz. Ślusarstwo obejmować będzie między innymi dorabianie części maszyn oraz przetaczanie tarcz hamulcowych.

Jednak, aby znalazła zastosowanie w przemyśle, musi być poddana obróbce niezależnie od tego, czy będzie to stal węglowa, narzędziowa lub jakościowa. Zgodnie z definicją, obróbka metali to cały zespół procesów przeprowadzanych z użyciem odpowiedniej technologii, a których wynikiem jest zmiana kształtów poszczególnych elementów. Zająć tym powinna się doświadczona firma prowadząca usługi ślusarskie. W Gnieźnie działa Remo Masz, której główną sferą działalności jest właśnie obróbka stali.

Jednym z rodzajów obróbki metali będzie obróbka skrawaniem. Polega ona na nadaniu odpowiedniej formy obiektowi poprzez usuwanie części materiału.  Wyróżnić możemy tu trzy procesy, które składają się na skrawanie. Pierwsza z nich obejmuje czynności z zakresu tokarstwa. W tym przypadku obróbka następuje poprzez połączenie działania ruchu obrotowego przedmiotu i liniowego ruchu noża tokarskiego. W ten sposób przeprowadza się toczenie wzdłużne, poprzeczne, zewnętrzne i wewnętrzne, kopiowe oraz obwiedniowe.

Frezowanie, czyli drugi z procesów obróbki skrawaniem,  wykonywane jest na frezarce, która porusza się ruchem obrotowym, natomiast obrabiany przedmiot – ruchem posuwowym. W zależności od położenia osi frezu możliwe jest wykonanie frezowania czołowego i obrotowego, współbieżnego oraz przeciwbieżnego. Ostatnim procesem jest szlifowanie, a więc obróbka ścierna. Pozwala ona na precyzyjną obróbkę stali bez szkody dla konstrukcji elementu.

Spawanie

Nie jest to sposób obróbki metali, ale stanowi ważny element procesu tworzenia obiektów i konstrukcji stalowych. Spawanie stali może być wykonywane różnymi metodami. Do najpopularniejszych należą metody MIG i MAG  oraz TIG. Wszystkie wykonywane są za pomocą elektrody w osłonie gazów, MIG oraz TIG – obojętnego, MAG – aktywnego chemicznie.