W domach jednorodzinnych najpopularniejszym rodzajem konstrukcji dachu jest więźba wykonywana z elementów drewnianych: bali, krawędziaków, łat, desek i belek. Do budowy stosuje się zazwyczaj drewno sosnowe. Drobne elementy są wykonywane z gatunków twardych m.in. dębu i akacji. Sprawdź, jak wybrać najlepsze drewno do budowy dachu i jakich błędów konstrukcyjnych unikać.

Etapy powstawania błędu – na to uważaj!

Wykonanie więźby dachowej bywa dość kłopotliwe i wiąże się z ryzykiem popełnienia błędów. Aby ustrzec się przed ewentualnymi pomyłkami, warto odnaleźć tzw. punkty krytyczne więźby. Wiele z nich można naprawić nawet po zamontowaniu konstrukcji. Problem pojawia się wtedy, gdy błędy zostaną dostrzeżone już po oddaniu budynku. Wyróżniamy trzy etapy budowy dachu, w czasie których można wychwycić błędy związane z więźbą: projektowania dachu, zakupu materiału na więźbę dachową i montaż konstrukcji.

Materiał na więźbę dachową

Przed podjęciem decyzji o zakupie materiału budowlanego warto zapoznać się z kompleksowym opisem oferty wybranego tartaku. Jako że tartaki nie udzielają gwarancji na zakupiony towar, należy wybierać wyłącznie sprawdzonych dostawców, takich jak Tartak Supraśl sp. z o.o. Przed odbiorem desek należy sprawdzić, czy zostały docięte zgodnie ze wskazaniami oraz czy tarcica nie posiada wad.

Wady tarcicy – na to zwróć uwagę

Przed odbiorem zamówienia należy sprawdzić stan desek. Jeżeli na deskach występuje sęk przerastający element na przestrzał, stanowi to podstawę do jego natychmiastowej dyskwalifikacji. Duże zagęszczenie sęków powoduje osłabienie drewna, dlatego deski z dużą ilością sęków nie nadają się na więźbę. W przypadku wystąpienia sęku chorego należy przeciąć deskę w miejscu dziury – dopiero wtedy nadaje się do użycia jako materiał budowlany. Wszelkie pęknięcia, występujące na dłuższej części drewnianego elementu, oraz wrosty kory w drewno również świadczą o niskiej jakości desek.
Jeżeli drewno ma różowo-pomarańczowy nalot, oznacza to, że pochodzi z drzewa z hubą, która powoduje gnicie. Takie deski są zupełnie nieużyteczne w budownictwie.

Trwałość drewna – podstawowe parametry

Oprócz defektów widocznych gołym okiem istnieje jeszcze kilka czynników decydujących o trwałości i odporności drewna na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Do najistotniejszych należą: stopień wysuszenia, sposób jego przechowywania oraz obrana technika impregnacji.
Kupno właściwie obrobionego drewna na więźbę to podstawa solidnej konstrukcji. Drewno nie powinno posiadać widocznych felerów – to absolutna podstawa. Oprócz tego warto sprawdzić, jak wygląda jego przechowywanie i magazynowanie w danym tartaku. Tarcica nie powinna być układana bezpośrednio na gruncie, betonowych posadzkach oraz w pobliżu innych źródeł wilgoci. Bardzo szkodliwe jest również długotrwałe eksponowanie drewna na promienie słoneczne. Optymalny stopień wysuszenia i prawidłowa impregnacja to kluczowe elementy w przypadku zakupu tarcicy.