Źródło: Grupa TRUMPF

Blacha, czyli arkusz metalu to materiał wielofunkcyjny. Blachy metalowe różnią się od siebie właściwościami, w zależności od tego, z jakiego materiału zostały wykonane, jednak każda z nich dzięki profesjonalnej obróbce metalurgicznej może zyskać wiele ciekawych zastosowań. Producenci różnego typu artykułów często korzystają z wyrobów metalowych jako komponentów, ze względu na ich wysoką wytrzymałość. Dowiedz się więcej o obróbce metali.

Cięcie, gięcie i wycinanie CNC

Arkusz metalu jest dla specjalisty czystą kartką papieru – można z niego wykonać rozmaite artykuły i komponenty. Aby jednak to zrobić, potrzebny jest nowoczesny i dobrze wyposażony park maszynowy, w którym znajdują się urządzenia do cięcia, gięcia i innej obróbki blachy. Do najczęściej stosowanych maszyn, które znajdziesz w firmach wykonujących usługi metaloplastyczne – czyli zajmujących się kompleksową obróbką metali; zaliczyć możemy:

  • wykrawarki laserowe (typu fiber),
  • prasy krawędziowe,
  • zaginarki.

Pozwalają one dowolnie zmienić kształt blachy. Do wycinania pożądanych kształtów z większych brył metalu stosuje się zazwyczaj obrabiarkę CNC, czyli komputerowo sterowane urządzenie numeryczne, pozwalające na wykonanie bardzo precyzyjnych operacji.

Big RGB-T_5842

Źródło: Grupa TRUMPF

Jak poprawić właściwości metalu?

Metale, jak każdy inny materiał mają swoje wady i zalety. Ich największą wadą są skłonności do korozji – pod wpływem warunków atmosferycznych lub urazów mechanicznych niszczeją. Można jednak tego uniknąć, pokrywając metalowe wyroby warstwą zabezpieczającą, co powszechnie stosuje się w przypadku artykułów mających styczność ze zmiennymi warunkami lub mocno eksploatowanymi. Jednym z zabiegów, które stosuje się w celu ochrony aluminium przed korozją, jest chromianowanie. Jest to bezprądowy proces nakładania konwersyjnej powłoki chromianowej na warstwy aluminiowe oraz stopy aluminium. Usługę tę wykonują firmy wyspecjalizowane w kompleksowej obróbce metali, takich jak Fasada88 Sp. z o.o.. Chromianowanie nie tylko zwiększa to odporność metalu na korozję, ale też:

  • zmniejsza podatność powierzchni na tworzenie się na niej odcisków palców,
  • zwiększa przyczepność powłok malarskich lub innych powłok organicznych.

Chromianowanie może pełnić także rolę dekoracyjną i ułatwiać czyszczenie wyrobów metalowych.

Do innych zabiegów, które często stosuje się w celu poprawy wyglądu metalowych przedmiotów oraz blach zaliczamy także piaskowanie. Jest to technologia polegająca na czyszczeniu lub kształtowaniu dowolnej powierzchni materiałem ściernym, zazwyczaj piaskiem lub innym ścierniwem. Wykonuje się to, natryskując materiał ścierniwem w strumieniu sprzężonego powietrza i wymaga odpowiednich zdolności oaz wiedzy. Proces ten pozwala wyrównać czyszczona powierzchnię i nadaje jej wymaganą do malowania szorstkość. Za pomocą piaskowania można wyczyścić dokładnie cały wyrób – wliczając w to trudno dostępne rogi oraz zakrzywienia.

Prace wykończeniowe w obróbce metali

Przedmioty wykonane z metali mogą nie tylko posiadać różnorodne kształty oraz właściwości, ale również wykończenia, nadające im wyjątkowy wygląd. Jednym z zabiegów wykończeniowych w obróbce metali jest na przykład malowanie proszkowe. Polega ono na natryskiwaniu wyrobu farbą, co pozwala uzyskać efekt dokładnego i równomiernego pokrycia. Przedmioty malowane w ten sposób charakteryzują się zwiększoną trwałością – zazwyczaj warstwa farby proszkowej chroni je także przed korozją. Co więcej, metoda ta pozwala szybko uzyskać pożądany efekt, dlatego wypiera malowanie ręczne.