Obróbka metali to nic innego jak proces nadawania im pożądanego kształtu poprzez zastosowanie odpowiednich technologii. Takie zmiany mogą mieć wpływ nie tylko na rozmiar danego fragmentu metalu, ale też na jego właściwości. Działania tego typu to specjalność zakładów przemysłowych. W jaki sposób obrabia się metale? Sprawdziliśmy.

Obróbka skrawaniem

Obróbka skrawaniem przypomina nieco rzeźbienie. Za pomocą specjalnych narzędzi usuwa się część materiału po to, aby reszcie nadać określony kształt.

Zakład usługowy Perończyk Kazimierz specjalizuje się w obróbce metali. Jej przedstawiciel wyjaśnia, że najpopularniejszymi narzędziami w tej branży są te, które wykorzystują technologię CNC, która słynie przede wszystkim ze swojej precyzji i wysokiej jakości. Jest też stosunkowo wygodna w użytkowaniu.

Samo skrawanie dzieli się na kilka rodzajów:

  • frezowanie, czyli proces uważany za dość skomplikowany, ale umożliwiający uzyskanie niemal dowolnego kształtu,
  • toczenie, a więc rodzaj obróbki, który stosuje się najczęściej do pracy z przedmiotami o kształcie brył obrotowych,
  • szlifowanie, które stosuje się przy wykończeniach i do których używa się narzędzi ściernych, dzięki którym można uzyskać dokładny kształt, wymiar oraz zmniejszyć chropowatość szlifowanej powierzchni,
  • kształtowanie otworów, czyli m.in. wiercenie czy rozwiercanie.

Warto też zaznaczyć, że sama obróbka skrawaniem dzieli się na obróbkę wiórową oraz obróbkę ścierną. Narzędzia do nich wykorzystywane mają odpowiednią geometrę oraz liczbę i rodzaj ostrzy.

Obróbka plastyczna

Plastyczna obróbka metali, jak sama nazwa wskazuje, polega na prowadzeniu działań, których celem jest przekroczenie plastyczności danego metalu. Można to robić na gorąco lub na zimno. Wyróżniamy tu:

  • walcowanie, a więc zgniatanie materiału przez walce,
  • kucie, czyli np. uderzanie materiału młotem,
  • wyciskanie, do którego używa się matrycy,
  • ciągnienie, a więc kontrolowane rozciąganie materiału,
  • tłoczenie, czyli zmienianie kształtu bez zmiany zasadniczej grubości materiału.

Obróbka cieplna

Ten rodzaj obróbki ma związek z działaniem wysokich lub niskich temperatur, które mają za zadanie zmienić strukturę stopów. Ma to określony cel. Służy m.in. zwiększeniu wytrzymałości, plastyczności, twardość powierzchni czy odporności na temperaturę.

Materiałem szczególnie podatnym na takie procesy jest stal. To właśnie obróbka cieplna odpowiada m.in. za jej hartowanie, czyli wzmacnianie. W podobny sposób hartuje się zresztą również szkło.