Różnego rodzaju metalowe przedmioty takie jak wiertła, śruby, nakrętki czy zwyczajne rury znajdujące się często w naszych domach powstają podczas tak zwanej obróbki skrawaniem. Jedną z obecnie najpopularniejszych metod obróbki skrawaniem jest tak zwana metoda CNC, o której warto dowiedzieć się czegoś więcej. Podpowiadamy więc, co warto wiedzieć o obróbce skrawaniem CNC.

Co oznacza skrót CNC?

CNC to nic innego jak skrót pochodzący od anglojęzycznego określenia Computerized Numerical Control, czyli w przełożeniu na nasz język jest to sterowanie urządzeń numerycznych za pomocą komputera. Dzięki zastosowaniu metody CNC przy obróbce skrawaniem możemy zmieniać rozmiar oraz kształty takich materiałów jak stal kwadoodporna, metale oraz tworzywa sztuczne, a cechuje ją bardzo duża szybkość oraz dokładność obróbki, dzięki czemu praktycznie każdy element tworzony tą metodą zostanie wykonany w idealny sposób. Warto wspomnieć tutaj także, że pierwsze maszyny służące do obróbki skrawaniem sterowane numerycznie powstały w latach 50 dwudziestego wieku, a obróbka ta znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, do których należą na przykład przemysł lotniczy czy elektroniczny.

Metody obróbki skrawaniem CNC

Wśród metod obróbki skrawaniem CNC wyróżnić możemy takie, jak:

  • Frezowanie CNC - Jest to metoda obróbki polegająca na pracy obracającego się narzędzia, które oddziela poszczególne warstwy obrabianego materiału, a w zależności od tego w jakim kierunku obraca się narzędzie skrawające, wyróżnić możemy frezowanie czołowe, obwodowe, współbieżne oraz przeciwbieżne. Dzięki frezowaniu CNC w obrabianym materiale mogą powstawać rowki, gwinty i frezy, a także tworzy się przy jej pomocy koła zębate.
  • Toczenie CNC - Ten rodzaj obróbki pozwala nam na utworzenie z materiałów, takich jak na przykład stal narzędziowa czy miedź różnych rodzajów brył, do których należą kule, stożki czy też walce w określonych rozmiarach. W tej metodzie ruchy obrotowe wokół poruszającego się liniowo noża tokarskiego wykonuje obrabiany materiał a w zależności od kierunku poruszania się tego noża wyróżnić możemy toczenie poprzeczne, wzdłużne, profilowe oraz kopiowe. Warto również zaznaczyć tutaj, że w metodzie toczenia CNC mamy obtaczanie, które wykonuje się po zewnętrznej stronie obrabianego materiału oraz wytłaczanie, czyli obróbkę jego wnętrza.

Szlifowanie CNC

Trzeci i zarazem ostatni etap obróbki CNC dotyczy dokładnego wygładzenia danego materiału poprzez usunięcie z niego nadmiaru materiału, w niektórych miejscach przy użyciu szlifierki oraz węglika krzemu jako materiału ściernego.

Jakie są zalety obróbki CNC?

Obróbka CNC posiada wiele zalet, takich jak:

  • niski koszt
  • dokładność obróbki
  • małe straty materiału
  • możliwość uzyskania dowolnego kształtu
  • oszczędność czasu
  • powtarzalność w obróbce.

Komu zlecić usługę obróbki CNC?

Jedną z firm, której naprawdę warto powierzyć wszelkie zlecenia związane z obróbką CNC jest Serwotech, której pracownicy dysponują odpowiednim doświadczeniem, a także sprzętem umożliwiającym wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych detali, jeśli chodzi o obróbkę danego przedmiotu.