Palety drewniane to artykuły przemysłowe niezbędne dla każdej firmy zajmującej się produkcją oraz sprzedażą różnego rodzaju towarów. Służą przede wszystkim do bezpiecznego transportowania produktów. Właściciele firm mają do wyboru wiele rodzajów palet, różniących się od siebie zarówno formą, jak i wymiarami. Jakie cechy powinny spełniać takie palety? Poznaj ich rodzaje oraz różne zastosowania.

Szeroki wybór palet drewnianych

Istnieje kilka popularnych rodzajów palet drewnianych. Można je podzielić ze względu na ich wymiary, cechy szczególne oraz zastosowanie. Do najczęściej wybieranych przez właścicieli firm należą:

  • europalety,
  • palety przemysłowe ISO,
  • palety CP.

Europalety nazywane też paletami euro to najpopularniejszy typ palet. Mogą mieć one różne wymiary, jednak zawsze spełniać muszą europejskie wymogi i normy dotyczące przewozu i transportu towarów. Są dostosowane do transportowania za pomocą wózków widłowych. Najczęściej spotykane palety euro mają wymiary 1200 mm x 800 mm i 800 mm x 600 mm, jednak istnieją też inne ich rodzaje. Palety takie posiadają oznaczenie EUR, a firmy zajmujące się ich produkcją, takie jak Argus sp. z o.o. muszą posiadać odpowiednie certyfikaty i licencje.

Palety przemysłowe, potocznie nazywane „angielkami” to palety oznakowane jako ISO. Zazwyczaj mają większe i bardziej zróżnicowane wymiary niż standardowe palety europejskie. Są tańsze niż europalety, jednak ze względu na brak rygorystycznych norm często produkowane są z gorszych jakościowo materiałów.

Palety CP stosuje się głównie w przemyśle chemicznym. Za ich pomocą transportuje się produkty chemiczne, muszą wiec spełniać narzucone im normy, by zapewnić bezpieczny transport towarów. Jednym z wymogów jest materiał, z którego wykonuje się te opakowania – muszą być zrobione z drewna suszonego i poddane odpowiedniej obróbce termicznej.

Często na życzenie klienta producenci palet drewnianych wykonują także palety niestandardowe – o wymiarach zgodnych ze specyfikacją dostarczoną przez klienta oraz z wybranych przez niego materiałów. Stosuje się je zarówno do magazynowania i transportu, jak i jako element nietypowych linii produkcyjnych.

Jakie cechy powinna mieć dobra paleta?

Biorąc pod uwagę fakt, że podstawowym zastosowaniem palet jest magazynowanie i transport różnego typu towarów – zarówno bliższy, jak i międzynarodowy, produkty te muszą być wysokiej jakości. To od nich bowiem zależy bezpieczeństwo przewożonych artykułów.

Dobre palety mają odpowiednie, ustandaryzowane wymiary, dostosowane do stosowanych powszechnie podnośników i linii produkcyjnych. Dzięki temu mogą być wykorzystywane np. podczas transportu międzykrajowego.

Ogromną rolę odgrywa także jakość wykonania i zastosowane materiały – gatunek drewna, jego jakość, a także sposób ich obróbki oraz produkcji. Najczęściej stosuje się palety świerkowe, palety sosnowe oraz palety z drewna topolowego. Dobra paleta powinna musi być wytrzymała, aby przewożony w niej towar był w pełni bezpieczny.

Inne zastosowanie palet drewnianych

Poza łatwym i bezpiecznym transportem towarów palety mogą pełnić także inne funkcje. Wykorzystuje się je na przykład w wielu magazynach, do przechowywania wyprodukowanych lub zakupionych towarów.

Modne ostatnio stało się także wykorzystywanie starych, często uszkodzonych palet jako element aranżacji wnętrza. Ich surowy wygląd i wysoka wytrzymałość pozwala na stworzenie z nich oryginalnych mebli oraz dekoracji mieszkalnych. Wiele osób wykorzystuje je również w ogrodach oraz na działkach, ponieważ doskonale komponują się z roślinnością zieloną.