Przy tworzeniu domowego systemu paneli fotowoltaicznych, które będą odpowiedzialne za tworzenie zielonej energii do zasilania domu, czy nawet jego ogrzewania, należy uwzględnić dziesiątki czynników. To one pozwalają określić czas jaki potrzeba na to, aby inwestycja się zwróciła i przynosiła czysty zysk. Typów technologii fotowoltaicznej jest wiele i warto dokładnie omówić je z dostawcami. Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości na temat kolektorów słonecznych dla dachów płaskich. Poznaj razem z nami dostępne rozwiązania!

Panele fotowoltaiczne i ich typy – czy każdy dostępny jest dla dachów płaskich?

Tak jak już wspomniano technologie fotowoltaiczne to bardzo różnorodne rozwiązania, które są indywidualnie rozpatrywane dla każdej zainteresowanej osoby, stającej się biznesowym czy indywidulanym inwestorem. W uproszczeniu można jednak mówić o technologii solarnej off-grid, on-grid, a także tej hybrydowej. W pierwszej wersji, którą stosuje się najpowszechniej w domach połączonych z siecią elektryczną, cały system składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera, liczników produkcji i zużycia prądu, oraz przyłączenia do sieci i zabezpieczeń. Taka technologia pozwala na korzystanie z własnego prądu, a także z energii od zewnętrznego dostawcy. W przypadku produkcji nadwyżek dzięki panelom, może ją zaś odsprzedać do zakładu energetycznego. Tego nie umożliwia nam wersja fotowoltaiki off-grid, czyli tej w 100% niezależnej od elektrowni. W takim modelu dom nie posiada przyłączeń zewnętrznych. Hybrydowa wersja łączy zalety instalacji off-grid (wyspowej) i on-grid (sieciowej), o szczegóły pytaj dystrybutorów, projektantów i montażystów paneli takich, jak eksperci firmy MARAND.

Odpowiadając na pytanie czy wszystkie typy technologii fotowoltaicznej dostępne są dla dachów płaskich, należy odpowiedzieć w uproszczeniu, że tak. Zarówno instalacja off-grid, jak i on-grid jest dostępna przy takich warunkach technicznych. Warto przy tym również wiedzieć, że na dachach płaskich można zaobserwować różne typy paneli, które wyróżniają się innym parametrem sprawności (najwyższy to dzisiaj około 20%). Obecnie wyróżniamy fotowoltaikę z panelami monokrystliacznymi, polikrystalicznymi, a także z ogniwami CdTe i CIGS.

System mocowań PV – klucz do paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich

Wielokrotnie łatwiej jest stworzyć fotowoltaikę na dachach płaskich, niż na tych skośnych. Konstrukcja wsporna przypomina wtedy bowiem systemy montażowe dedykowane dla wolnostojących farm słonecznych. Łatwiej jest dostosować kąt paneli, a nawet można wprowadzić rozwiązania pozwalające na jego zautomatyzowane lub ręczne sterowanie – np. zmienne w zależności o pory roku – poprzez zastosowanie specjalnych szyn. Systemy mocowań PV dla dachów płaskich zależą jednak od nośności dachu, a także jego pokrycia. Inne zastosujemy dla wielkopowierzchniowych powierzchni wyłożonych papą, a inne w przypadku dachów płaskich o niewielkiej powierzchni, które wyłożone są np. blachami aluminiowymi. Obecnie można jednak spotkać systemy z obciążeniami bloczków betonowych, ze specjalnymi systemami balastowymi, czy nawet rozwiązania wschód-zachód, co pozwala maksymalnie wykorzystać powierzchnię dachu pod panele, zwiększając moc tablicy PV!

Ciekawostka! Ciekawym rozwiązaniem fotowoltaicznym są również potocznie zwane kolektory typu double glass całkowicie niepalne o żywotności ponad 40 lat. Wyposażone są one w grafenową powłokę samoczyszczącą, będąc w 100%  rozwiązaniem bezobsługowy! I one mogą być wdrażane na dachy płaskie, pod warunkiem zastosowania odpowiedniego systemu mocowań.