W polskich warunkach technologii grzewczych można wyróżnić dwa typy węgla: kamienny oraz brunatny. Ten pierwszy posiada znacznie wyższą zawartość czystego węgla, będąc znacznie bardziej kalorycznym, czyli wydajnym. Jest on wyraźnie czarny, a przy tym twardy. Występuje zaś w wielu różnych typach, z którymi warto się teraz zapoznać.

Typy węgla ze względy na wydajność

Pierwsza kategoryzacja węgla dotyczy jego kultury spalania. Mowa zatem o czystości spalania, kaloryczności, ilości produkcji przy spalaniu szkodliwych substancji i gazów, a także o ilości pozostawionego popiołu. Typy węgla kamiennego ze względu na kulturę spalania, wyznaczają zatem łatwość w obsłudze kotłów przy użyciu określonego gatunku, a także wydajność materiału opałowego. Obecnie wyróżnia się zatem:

  • Typ 31 – zwany płomiennym – jest on najsłabszy, ale mało problematyczny. Przy spalaniu przypomina papier, a jego kaloryczność sięga 26 MJ/kg.
  • Typ 32 – zwany gazowo-płomiennym – jest on nieco bardzo wydajny od typu 31, wyróżniając się kalorycznością w okolicach 29 MJ/kg. Świetnie koksuje i nie jest tak szkodliwy dla domowych kotłów oraz środowiska, jak inne typy materiałów opałowych węglowych. Obecnie najbardziej rekomendowany typ węgla kamiennego.
  • Typ 33 – inaczej gazowy – ma on głównie zastosowanie przemysłowe. Jego kaloryczność to nawet 31 MJ/kg, co niestety wiąże się z mocnym spiekaniem i trudnością w spalaniu. Cały zasyp może nawet skleić się w jedną bryłę.
  • Typ 34-35 – zwane węglami koksującymi – również o zastosowaniu głównie w przemyśle, wyróżniając się jeszcze trudniejszym spalaniem, ale przy tym olbrzymią kalorycznością. Mogą one być spalane tylko w nowoczesnych kotłach z innowacyjnymi systemami neutralizacji gazu koksowniczego.

Sortyment węgla

Ze względu na sortyment węgla, wyróżnia się dzisiaj kostkę, orzech, groszek, miał, a także muł węglowy. Ich rozmiary znacznie się od siebie różnią: kostka może mieć nawet do 20 centymetrów, a miał zaledwie 0,1 cm. Dobór odpowiedniego dla domowego kotła typu węgla ze względu na rozmiar, zależy od rodzaju technologii grzewczej, jaką dysponujemy. Szczególną uwagę warto zwrócić na popularyzowany ekogroszek, który jest bardzo proekologiczny i wydajny, ale wymaga najczęściej stosowania kotłów piątej klasy z podajnikami retortowymi – może on przy tym łączyć się z pelletem drzewnym!

Węgiel polski, czeski, czy rosyjski?

Warto wiedzieć, że na polskim rynku dominują trzy kolejne rodzaje węgli, ze względu na kraj pochodzenia. Mowa o węglu polskim, czeskim oraz wschodnim – najczęściej rosyjskim. Najtańsze przy tym są węgle czeskie, które przyciągają nieświadomych klientów. Materiał ten niestety ma często wiele wad. Głównie węgiel wydobywany u naszych południowych sąsiadów ma młody wiek geologiczny, a to niestety związane jest z obniżonymi parametrami użytkowymi. Wielokrotnie taki węgiel nie spełnia standardu typu 31! Inaczej jest z węglem wschodnim. Mitem jest to, że występuje on w słabych klasach. Dostać można zarówno węgiel rosyjski wysokiej jakości, jak i niskiej. Wielokrotnie jednak trudno przewidzieć, czy w danych dostawach uzyskamy lepszy surowiec, czy też gorszy. To między innymi dlatego – i wcale nie tylko na wzgląd patriotyzmu gospodarczego – warto jednak koncentrować się na materiale rodzimym. Węgiel polski, zwłaszcza od autoryzowanych sprzedawców Polskiej Grupy Górniczej, wyróżnia się atrakcyjną ceną i jedną z najwyższych jakości w całej Europie.

W poszukiwaniu dobrego składu węgla

Dobry skład węgla to taki, który: 1) posiada różne typu węgla; 2) obsługuje klientów biznesowych oraz indywidualnych; 3) zapewnia tani transport; 4) zapewnia stałe dostawy w całym roku; 5) bierze czynny udział w procesach wydobycia, transportu, a także sprzedaży węgla. Takich firm jest w Polsce stosunkowo wiele, ale działają one głównie w Małopolsce i na Śląsku. Przykładem jest zatem firma Rwś S.C. Ryszard Śliwakowski Wojciech Śliwakowski, która specjalizuje się także w szeroki pojętych pracach ziemnych – kopanie fundamentów, usługi koparkoładowarką i spychaczem, niwelacja terenu, przewóz materiałów sypkich.