Gazy medyczne znajdują szerokie zastosowanie w medycynie. Przeważająca większość instalacji gazów medycznych jest wdrażana na potrzeby anestezjologii. Niemniej jednak zastosowanie gazów medycznych jest dużo szersze. Są one wykorzystywane w diagnostyce, profilaktyce oraz podczas przechowywania płynów ustrojowych czy organów do transplantacji. Gazy medyczne są niezbędne w każdym laboratorium. Dzisiaj przedstawimy najczęściej wykorzystywane rodzaje gazów medycznych.

Jakie rodzaje gazów medycznych wyróżniamy?

Wśród najczęściej stosowanych gazów medycznych możemy wyróżnić:

  • Tlen medyczny
  • Sprężone powietrze
  • Azot
  • Tlenek azotu
  • Podtlenek azotu
  • Dwutlenek węgla
  • Hel

Czym charakteryzują się poszczególne gazy?

Tlen jest gazem niezbędnym do życia. Dlatego jego powszechne wykorzystywanie w medycynie nie powinno nikogo dziwić. Tlen medyczny jest używany m.in. w trakcie resuscytacji. Ponadto jest stosowany w procesie leczenia zaburzeń oddychania. Podawanie tlenu medycznego wspomaga proces oddychania i zapewnia lepszą wentylację płuc. Tlen to gaz niezbędny do prawidłowego działania komór hiperbarycznych.

Sprężone powietrze jest mieszanką gazów, którymi na co dzień oddychamy. W medycynie jest ono wykorzystywane jako napęd dla określonych sprzętów medycznych. Sprężone powietrze spełnia także rolę nośnika, za pomocą którego podaje się wziewne anestetyki. Mieszanka gazów może mieć także zastosowanie w stomatologii.

Azot jest wykorzystywany w medycynie tam, gdzie niezbędne jest utrzymanie bardzo niskiej temperatury przez dłuższy czas. Używany jest w postaci ciekłej. Tlenek azotu to gaz, który spełnia szereg ważnych funkcji fizjologicznych u ssaków. Jedną z jego ważniejszych jest rozszerzanie naczyń w płucach. Ponadto jest powszechnie wykorzystywany w trakcie leczenia wcześniaków. Podtlenek azotu jest wykorzystywany w połączeniu z tlenem. Tak przygotowana mieszanka sprawia, że pacjent czuje się odprężony i zrelaksowany. Gazy medyczne będące mieszanką podtlenku azotu i tlenu działają również przeciwbólowo. Omawiany gaz ma powszechne zastosowanie w stomatologii. Często nazywany jest także gazem rozweselającym.

Dwutlenek węgla w formie gazu medycznego jest używany w trakcie różnego rodzaju zabiegów. Przeważnie stosuje się go w endoskopii, artroskopii oraz laparoskopii. Dwutlenek węgla w formie ciekłej może być wykorzystywany w krioterapii oraz lokalnej analgezji. Stosowany jest wtedy zewnętrznie, na powierzchni skóry.

W medycynie hel używany jest głównie w połączeniu z tlenem. Zadaniem helu jest udział w leczeniu schorzeń obejmujących drogi oddechowe. Dzięki stosowaniu helu pacjent odczuwa dolegliwości w dużo mniejszym stopniu. Hel w formie płynnej jest wykorzystywany na przykład do chłodzenia rezonansu magnetycznego.

Dokonując zakupu gazów medycznych, warto zweryfikować, czy nabywane produkty posiadają indywidualny atest produktu medycznego. Znanym i sprawdzonym dostawcą gazów medycznych jest firma Karo gazy techniczne medyczne Roman Bajdalski z miejscowości Koneck. Firma działa na rynku od 1998 roku, specjalizując się w dystrybucji gazów technicznych, medycznych oraz spożywczych.