Miedź zalicza się do pierwiastków chemicznych z grupy metali. Zalicza się ją do surowców nieżelaznych, które odegrały olbrzymią rolę w rozwoju ludzkiej cywilizacji. Obecnie miedź jest również jednym z najbardziej potrzebnych metali kolorowych, którego konsumpcja światowa z roku na rok rośnie. Maleje jednak poziom wydobycia miedzi ze złóż naturalnych. Jak to jest możliwe przy zapotrzebowaniu na poziomie nawet 20 milionów ton? Wszystko dzięki nowoczesnym procesom recyklingowym.

Wszechobecność miedzi 

Miedź to surowiec, który znajdziemy w zakładzie przemysłowym, szpitalu, domu, warsztacie samochodowym czy sklepie. Metal ten jest wykorzystywany bowiem w każdej branży. Tworzy się z niego zarówno półprodukty, małe elementy detaliczne, jak i większe konstrukcje. Miedź znajduje się w sprzętach elektronicznych i medycznych, w samochodach, materiałach budowlanych, meblach czy akcesoriach wyposażenia domowego.

W postaci półfabrykatu jest ona dostępna na rynku jako arkusze, druty, miedziane zwoje oraz jako kształtowniki i rury. W samym komputerze może znajdować się nawet 1,5 kg miedzi, a w domu jednorodzinnym nawet 100 kilogramów. Zapotrzebowanie na ten surowiec stale zatem rośnie.

Miedź pierwotna a miedź wtórna

Produkcja miedzi odbywa się dzisiaj w dwóch wersjach. Pierwsza dotyczy wydobycia surowca ze skał. Wtedy musi być on poddany złożonemu procesowi obróbki. Niestety samo wydobywanie i przetwórstwo negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Wersja druga produkcji miedzi dotyczy materiału wtórnego zwanego miedzią recyklingową. Jest to nic innego jak odzyskany surowiec przez nowoczesne skupy złomu, które przekazują materiał do firm przetwórczych. W taki oto sposób roczne zapotrzebowanie na miedź jest realizowane w Unii Europejskiej nawet na poziomie 50%. W najbliższych latach poziom odzysku ma zostać podwyższony nawet do 70%, co można osiągnąć dzięki zaangażowaniu takich nowoczesnych skupów jak TRANS-ZŁOM.

Szerokie wyspecjalizowanie, nowoczesne metody zbiórki złomu, a także innowacyjny sprzęt, pozwalają na uzyskiwanie świetnych wyników. Polskie firmy recyklingowe poziomem technologicznym nie ustępują najlepszym przedsiębiorstwom z Europy Zachodniej. Cały sektor odzysku surowców świetnie napędza zaś gospodarkę, gwarantując bardzo dużo nowych miejsc pracy.

Opłacalność odzysku miedzi

Odzysk miedzi jest niebywale opłacalny. Procesy recyklingu nie wpływają na obniżoną jakość metalu. Jego własności chemiczne i fizyczne są w 100% zachowane. Nie ma zatem żadnej różnicy między miedzią pierwotną a wtórną. W przypadku tej drugiej można jednak mówić o energooszczędnym przerobie. W porównaniu z wydobyciem recykling pozwala znacznie zmniejszyć emisję CO2. Odzysk to również 85% mniej zużytej energii w stosunku do przerobu pierwotnego. Rocznie dzięki recyklingowi oszczędza się 100 milionów MWh energii elektrycznej.