Automatyka przemysłowa pozwala na bezpieczną i sprawną realizację procesów. Aby produkty były wysokiej jakości i przygotowane na czas, potrzebne jest użycie specjalnych systemów. Obejmują przyrządy sterujące, pomiarowe i wykonawcze, które to przyspieszą. Szczególnie polecane są w przemyśle metalurgicznym i wydobywczym. Mogą być również używane jako linie produkcyjne np. w fabrykach. Znajdują poza tym zastosowanie w transporcie. Jakie są ich rodzaje i jak wygląda ich projektowanie?

Jakie wyróżnia się rodzaje systemów w automatyce przemysłowej?

Automatyzacja maszyn przemysłowych jest konieczna, aby kontrolować proces produkcyjny w zakładzie. Ich zastosowanie korzystnie wpływa na ilość i jakość wyrobów. Przyczyniają się do tego systemy automatyki przemysłowej. Wyróżnia się spośród nich:

  • Sterowniki PLC. Kontrolują urządzenia, a w tym linie technologiczne. Pozwalają na dowolną rozbudowę ilości wejść lub wyjść. Sterowniki ESD natomiast wpływają na bezpieczeństwo. W razie odkrytej awarii zatrzymują maszynę lub proces.
  • System SCADA. Umożliwiają sterowanie procesami technologicznymi i gromadzenie danych. Odpowiadają za wizualizację działań i alarmują o błędach.
  • System DCS. System rozproszonego sterowania zawiera 3 warstwy: operatorską, procesową i tzw. I/O. Ostatnia powłoka składa się z wejść i wyjść. Współdzielą bazę danych dzięki połączeniu poprzez systemowe magistrale.

Warto w tym celu skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że produkt wysokiej jakości wejdzie na rynek.

Najpopularniejszy system. W jaki sposób wykorzystuje się automatykę przemysłową?

Do najpowszechniejszych systemów automatyki przemysłowej należy system sterujący i aktywizujący dane SCADA/HDMI. System komputerowy, który pozwala monitorować proces technologiczny bądź produkcyjny, odpowiada za gromadzenie danych. Ich źródłem jest cały proces, wizualizacja oraz nadrzędne sterowanie. Oprócz tego obejmuje kontrolę zdarzeń i alarmowanie o usterkach. Odpowiada za archiwizację danych i przesyłanie informacji w procedurze w komputerowych sieciach. Wymaga zastosowania ekranów synoptycznych. Dzięki temu może rejestrować i informować o wszelkich awariach. Za funkcjonalność i szybkość przesyłania zdarzeń wpływają pewne czynniki. Zaliczają się do nich właściwości sprzętu, rodzaj sieci przemysłowej, konstrukcja układu oraz model aplikacji sieciowej.

Warto wiedzieć, że urządzeniami automatyki przemysłowej, które są wytwarzane za pomocą tzw. technologii mikrokomputerowej, steruje się poprzez 2 metody. Lokalny wymaga panelu operatorskiego zainstalowanego na sprzęcie. Pozwala na wprowadzenie danych funkcji. Natomiast zdalny sposób polega na tym, że sprzęt składa się z wyprowadzonych złączy i interfejsów do komunikacji. W jego skład wchodzą sterujące sygnały i komunikacje sieciowe. Mogą być przewodowe lub bezprzewodowe.

Jak powstają systemy tego rodzaju?

Specjalistyczne firmy proponują projektowanie systemów automatyki na zamówienie. Polega to na: określeniu wymagań (m.in. budżetu), sprawdzeniu zwrotu inwestycji, opracowaniu planu (elektrycznego), przygotowania technicznego szkicu i listy potrzebnych maszyn i sprzętu. Następnie ekspert wykonuje zlecone oprogramowanie. Dochodzi do tzw. preinstalacji systemów oraz lokalizacji serwerowych. Po przygotowaniu aplikacji wdrażane są wraz z aparaturą optymalizacyjną. Końcowym etapem jest sprawdzenie ich działania. Później uruchamia się przygotowany system automatyki przemysłowej. O profesjonalizmie wykonawcy świadczy stały kontakt z klientem, otwartość na konsultacje i odpowiadanie na jego wymagania.