Kiedy potrzebujemy oryginalnego kształtu konkretnego przedmiotu np. metalowej obręczy, szukamy jak najlepszego narzędzia – najbardziej precyzyjnego i jak najmniej uszkadzającego nasz materiał. Frezarka, wypalarka albo nożyce mogą wyślizgnąć nam się z rąk, a wtedy z naszego precyzyjnego cięcia nici. W tym przypadku świetnie sprawdzi się metoda cięcia wodą.

Cięcia wodą – co, dlaczego i jakie są korzyści?

Cięcie wodą to metoda na zmniejszenie wykorzystania frezarki w wycinaniu z metalu. Wycinanie strumieniem wody jest precyzyjną techniką, która pozwala na nietypowe wycinanie w gumie, metalu szkle albo ceramice. To technika wspomagająca wytrzymałość materiału, bo temperatura strumienia jest raczej stała, co sprawia, że wycinanie jest łatwiejsze i mniej szkodliwe dla osoby, która je wykonuje.

Woda potrafi przeciąć materiały o grubości do 2m i zasadniczo nie ma materiału, którego strumień wodny by nie przeciął. Wycinanie wodą w cienkim materiale sprawia, że się on nie odkształca, dzięki temu straty są bardzo niskie. W przypadku grubszego tworzywa temperatura nie wpływa na proces wycinania, dzięki czemu materiał w żaden sposób nie traci na wytrzymałości.

Wycinanie wodą jest również ekologiczne, ponieważ nie emituje żadnych szkodliwych gazów do atmosfery. Oprócz tego, miejsca do ciecia wodą są przygotowane w taki sposób, by marnować jej jak najmniej.  Niska temperatura pozwala zaoszczędzić energię elektryczną.

Cięcie strumieniem wody jest również dość tanie i przy potrzebie obróbki większej ilości materiałów nie nadszarpnie przeznaczonego budżetu. Małe straty podczas obrabiania wodą np. stali nierdzewnej pozwalają także zaoszczędzić na ilości kupowanego tworzywa, ponieważ nie trzeba zakładać marginesu, np. 2 - 3m straty podczas wycinania.

Cuda z wody

Wycinanie strumieniem wodnym pozwala uzyskać nietypowe kształty – choinki, słońca, idealne okręgi czy ozdobne napisy. Wycinanka w drewnie z powodu nabrania wilgoci może mieć ciemniejszy kolor, co nada wyrobowi charakteru oraz nuty oryginalności.

Wycinki z metalu wodą o niskiej temperaturze nie utracą swojej wytrzymałości, co prowadzi do tego, że są później odporne na zmiany temperatury przez długie lata.

Jak tłumaczą pracownicy z Wolbór II PPHU Michał Wolski, wycinanie strumieniem wody w ceramice może ją oryginalnie ozdobić i dodać indywidualnego rysu, a wycięcia w gumie będą czymś, co może być ciekawą ozdobą dla domu lub ogrodu.

Cięcia w pleksie nie porysują jej, bo wycinanie wodą nie jest wykonywane ostrymi narzędziami, a mimo tego jest precyzyjne.