Dźwignice to grupa urządzeń dźwigowo-transportowych, które służą do pionowego lub poziomego przemieszczania ładunków na terenie przedsiębiorstwa. Dźwignice wykorzystywane są do transportu bliskiego i pracują w ruchu przerywanym. Obecna technologia umożliwia opracowanie konstrukcji tego urządzenia adekwatnie do potrzeb danej firmy. Jakie rodzaje dźwignic dostępne są na rynku?

Dźwignice – krótka charakterystyka

Dźwignice stanowią największą i najbardziej różnorodną grupę urządzeń zaliczanych do UTB. Wykorzystuje się je niemalże w każdym zakładzie przemysłowym. Dźwignice umożliwiają bezpieczne przenoszenie ładunków, z którymi nie poradziłby sobie człowiek. Zasięg pracy tych urządzeń jest jednak ograniczony, a ich obsługą zajmują się tylko wykwalifikowani operatorzy. Projektowanie i produkcja urządzeń dźwignicowych uregulowana jest przez polskie i europejskie prawo. Maszyna może zostać dopuszczona do użytku tylko wtedy, kiedy będzie spełniała wszystkie normy bezpieczeństwa.

Niestety w czasie jej eksploatacji może dojść do niekorzystnej zmiany parametrów technicznych. Najczęściej dzieje się tak na skutek wykorzystania dźwignicy niezgodnie z przeznaczeniem, źle wykonanego serwisu lub mechanicznego zużycia się elementów konstrukcyjnych. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia konserwacja dźwignicy, którą zajmuje się firma M.I.K.U.D. Montaż i Konserwacja Urządzeń Dźwignicowych. Powierzając serwis urządzenia sprawdzonej firmie, przedsiębiorca nie będzie musiał się martwić o wynik kontroli stanu dźwignicy, którą cyklicznie przeprowadza Urząd Dozoru Technicznego.

Rodzaje dźwignic stosowanych w przedsiębiorstwach

Klasyfikacja dźwignic nie jest jednolita. Według Polskiej Normy możemy wyróżnić następujące typy tych urządzeń:

  • suwnice – można je spotkać w czterech podstawowych rodzajach konstrukcji: natorowe jednodźwigarowe, dwudźwigarowe, podwieszane i wspornikowe;
  • żurawie – nazywane też dźwigami, najczęściej spotyka się żurawie portowe lub wieżowe, które stosowane są na placach budowy;
  • cięgniki – przeciągarki, wciągarki lub wodzarki, które zwykle napędzane są ręcznie lub silnikiem;
  • układnice – stosuje się je do układania towarów w magazynach;
  • dźwigniki – stosuje się je do pionowego transportu towarów np. podnośniki;
  • wyciągi towarowe,
  • dźwignice linotorowe.

Wykaz wszystkich dźwignic wraz z opisem ich parametrów technicznych można znaleźć na stronie Urzędu Dozoru Technicznego. Przepisy dotyczące prawidłowej konstrukcji oraz sposobu funkcjonowania tych urządzeń są bardzo rozległe i drobiazgowe. Chcąc się upewnić, że dźwignica, którą zamierzamy zamontować w przedsiębiorstwie, spełni wszystkie wymogi, należy powierzyć jej wykonanie specjalistycznej firmie. Każde odstępstwo od surowych norm karane jest wysoką grzywną.