Używanie różnego rodzaju jednostek miary jest nieodłącznym elementem naszego życia. Choć nie przykłada się do tego specjalnej uwagi na co dzień, to właśnie dzięki nim możemy w prosty sposób dokonywać poszczególnych transakcji. Aby przebiegały one w sposób jak najuczciwszy, istnieje konieczność zastosowania specjalistycznie zaprojektowanych urządzeń, dzięki którym możemy sprawdzić, czy zadeklarowana przez sprzedawcę ilość, zbieżna jest z rzeczywistością. Co zatem warto wiedzieć o wzorcowaniu narzędzi pomiarowych?

Czym jest wzorcowanie narzędzi?

Bardzo ogólnie rzecz ujmując, wzorcowanie narzędzi pomiarowych, to nic innego niż badanie relacji między konkretnymi wartościami mierzonymi przez urządzenia a odpowiednimi wartościami fizycznymi, jednoznacznie wskazywanymi przez wzorzec jednostki miary. Zasadniczym celem przeprowadzenia takiego badania jest sprawdzenie, czy dane urządzenie uzyskuje wyniki, które mieszczą się w przedziale dopuszczalnego błędu pomiarowego. Wzorcowanie narzędzi nie powinno być rozumiane jako proces jednokrotny.

Podczas wykonywania pracy narzędzia mogą ulegać odkształceniom lub rozregulowaniu. Dlatego właśnie wzorcowanie narzędzi powinno odbywać się w regularnych odstępach czasu. W przypadku systemów pomiarowych wzorcowanie nazywane jest również kalibracją. Jej zadaniem jest precyzyjne sprawdzenie tego, czy system pomiarowy jako całość, uzyskuje określone wyniki. Jeżeli wszystko jest tak, jak należy, narzędzie otrzymuje świadectwo wzorcowania, czyli ostateczne potwierdzenie prawidłowego działania. Jakie zatem narzędzia powinny być poddawane regularnemu wzorcowaniu?

Wzorcowanie narzędzi – jakie konkretnie?

Jak się okazuje, kalibracji musi zostać cała masa specjalistycznie zaprojektowanych narzędzi. Mowa tu przede wszystkim o suwmiarkach, zarówno w wersji analogowej, jak i cyfrowej oraz zegarowej, a także o głębokościomierzach i wysokościomierzach. Nie można nie wspomnieć także o konieczności przeprowadzenia takich urządzeń jak kątowniki, wałeczki pomiarowe, poziomnice, szczelinomierze, liniały, mikroskopy, czy klucze dynamometryczne. Samo wzorcowanie to skomplikowany i wieloetapowy proces, wymagający nie tylko odpowiedniego zaplecza technologicznego, ale także ogromnego doświadczenia.

Dlatego właśnie wykonawstwo usługi powinno być zlecane jedynie najbardziej renomowanym fachowcom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Pometr, która dzięki swojej rzetelności oraz umiejętności zrealizowania potrzeb klientów biznesowych oraz indywidualnych, ugruntowała sobie pozycję jednej z najlepszych w regionie. Wszyscy klienci mogą liczyć tutaj na profesjonalne doradztwo i, co wyda się ważniejsze, wykonanie usługi dokładnie we wcześniej ustalonym terminie.