Drewniane konstrukcje dachowe są rozwiązaniem bardzo uniwersalnym. Stosuje się je zarówno w domach, jak i budynkach publicznych takich jak szkoły, placówki medyczne czy urzędy. Drewniane więźby dachowe spotkamy też w budynkach gospodarczych oraz obiektach handlowo-usługowych. Ich popularność wynika z dostępności drewna oraz łatwości montażu. Jakie inne zalety można przypisać drewnianej więźbie dachowej?

Zalety dachów z drewna

Wykorzystanie drewnianych konstrukcji dachowych niesie za sobą wiele korzyści. Więźbę dachową z drewna wyróżnia duża trwałość i bezpieczeństwo. Jeżeli montaż zostanie przeprowadzony w sposób profesjonalny, ryzyko awaryjności całej konstrukcji jest niewielkie. Drewniane więźby dachowe stosowane są od wieków. Jest to rozwiązanie sprawdzone, pewne i zdecydowanie najczęściej wybierane przez inwestorów. Kolejną zaletą jest łatwy montaż całej konstrukcji. Na rynku dostępne są gotowe prefabrykaty, dzięki którym w szybki sposób zbudować możemy dach. Są one jednak nieco droższe od obrobionych elementów dachowych, które nabyć możemy w dobrych tartakach, takich jak np. Skład Drewna. W ofercie tego typu firm znajdziemy belki, krokwie oraz drewno konstrukcyjne. Te ostatnie kształtować można w dowolny sposób. Dzięki tej właściwości drewna, inwestorzy mogą pozwolić sobie na dużą swobodę, jeśli chodzi o wygląd dachu. Należy też zaznaczyć, że drewniane dachy posiadają doskonałe właściwości termiczne. Taką konstrukcję łatwo jest wypełnić materiałami izolacyjnymi, dzięki czemu w budynku jest cieplej niż gdyby posiadał on dach z elementów stalowych. Dachy drewniane mogą być montowane bez potrzeby wynajmowania ciężkiego sprzętu budowlanego. Dla inwestora oznacza to duże oszczędności. Ponadto prace związane z usuwaniem zanieczyszczeń powstałych po wznoszeniu dachu również są mniej kosztowne. Przy tak ogromnym wydatku, jakim jest budowa domu, każda złotówka ma znaczenie.

Jakie drewno sprawdzi się najlepiej do budowy dachu?

Specjaliści zgodnie twierdzą, że najlepszym drewnem do wykonania więźby dachowej jest drewno sosnowe. Powszechnie stosowane jest także drewno świerkowe, a nieco rzadziej używa się modrzewia lub jodły. Drewno sosnowe wyróżnia się łatwością w obróbce oraz dużą wytrzymałością. Świerk natomiast posiada mniej sęków niż sosna, trudniej poddaje się impregnacji, przez co jest też mniej trwały. Drewno z modrzewia jest najdroższe spośród wszystkich wymienionych gatunków drzewa. Jego obróbka jest trudniejsza, natomiast modrzew wyróżnia się dużą odpornością na niszczące działanie grzybów i szkodników. Jodłę coraz trudniej w polskich tartakach. Jej właściwości są bardzo podobne do parametrów świerku. Oba te gatunki drewna można zresztą bardzo łatwo ze sobą pomylić.