Obróbka skrawaniem pozwala na przygotowanie specjalnych form, które następnie wykorzystywane są do produkcji poszczególnych elementów. Zastosowanie matryc pozwala na uzyskanie idealnej dokładności i powtarzalności, co jest ich niewątpliwie największą zaletą. Są to atuty sprawdzające się m.in. w przemyśle spożywczym. Czym wyróżniają się produkowane dla tej branży formy szklarskie?

Jak przygotowywane są formy szklarskie?

Nowoczesne zakłady zajmujące się obróbką skrawaniem są w stanie wykonać formę szklarską w sposób niezwykle precyzyjny. Dzieje się tak ze względu na wdrożenie sterowania numerycznego CNC. Właściwie zaprogramowane maszyny gwarantują powtarzalność form, ale też ich pełną zgodność z projektem. Cały proces produkcji takich matryc kontrolowany jest dodatkowo przez systemy ERP. Gwarantuje to przygotowanie form szklarskich idealnie odpowiadających oczekiwaniom klienta z wymagającego przemysłu spożywczego.

Obróbka skrawaniem oparta na sterowaniu numerycznym CNC to zatem proces niemal całkowicie zautomatyzowany. Wymaga to zastosowania nowoczesnych maszyn, którymi dysponują jedynie najlepsze zakłady w branży. Jednym z nich jest firma ABF, od wielu lat współpracująca m.in. z przedsiębiorstwami wykonującymi opakowania szklane dla przemysłu spożywczego, ale też farmaceutycznego czy kosmetycznego. Jakie dokładnie zastosowanie mają w przypadku pierwszej branży formy szklarskie w postaci matryc?

Jakie opakowania ze szkła stosuje się w przemyśle spożywczym?

Wspomniane formy szklarskie to inaczej specjalnie przygotowane matryce, które po wypełnieniu materiałem tworzą detal o charakterystycznym kształcie. Wysoka powtarzalność i dokładność sprawia, że w ten sposób powstają m.in. szklane butelki do soków i napojów. Mogą być one wykonane w różnych pojemnościach, a także we wzorach charakterystycznych dla danej firmy używającej szklanych opakowań do przechowywania swoich produktów spożywczych. Formy szklarskie pozwalają też na łatwą produkcję słoików czy szklanek.

Są one rekomendowane ze względu na obojętność szkła względem produktów spożywczych. W połączeniu z ciemnym kolorem materiału napoje, soki i inne wyroby umieszczane w szklanych opakowaniach nie są narażone np. na szybką utratę świeżości. Jest to istotne chociażby w browarnictwie, gdzie również wykorzystuje się detale uprzednio stworzone z użyciem form szklarskich. Produkcja takich matryc musi być jednak bardzo dokładna i zgodna z projektem cyfrowym, co pozwoli uzyskać wyroby o odpowiedniej pojemności oraz kształcie dopasowanym m.in. do konkretnych wymogów danej marki.