Poliwęglan lity to materiał powstający na bazie żywic poliwęglanowych. Staje się coraz bardziej popularny i coraz częściej wypiera szkło z budownictwa użytkowego, ale też mieszkalnego. Dlatego można się z nim spotkać w szczególności w obiektach posiadających duże przeszklenia jak np. nowoczesne biurowce. Znajduje on także swoje zastosowania w rolnictwie – np. w budowie szklarni. Dowiedz się, jakie właściwości odpowiadają za jego popularność i gdzie jeszcze można go wykorzystać.

Właściwości poliwęglanu litego

Jednym z powodów, dla którego poliwęglan lity chętnie używa się w budownictwie mieszkalnym jest jego wysoka izolacja termiczna, która umożliwia utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Z kolei dzięki temu, że jest plastyczny, można uniknąć powstawania mostków termicznych i punktów straty ciepła. Płyty z poliwęglanu litego są również dwukrotnie lżejsze od szkła, co nie wpływa na ich wytrzymałość. Z tego materiału można przygotować konstrukcje o zróżnicowanej grubości, począwszy od 20 do 30 mm, aż po te nieprzekraczające 5 mm. Wraz ze zwiększeniem tego parametru wzrasta też odporność na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu produkuje się z nich osłony przeciwuderzeniowe i antywłamaniowe, jak tłumaczą pracownicy firmy Bika.

Wykorzystanie w budownictwie mieszkalnym i użytkowym

Płyty poliwęglanowe to elementy mogące służyć do wykończenia domu. Często produkuje się z nich szyby do świetlików lub wypełnienia otworów okiennych na poddaszach i w piwnicach. Nierzadko wykorzystuje się je do budowy tarasu, balkonu oraz ogrodu zimowego. W takich przypadkach płyty poliwęglanowe są często osłaniane dodatkową powłoką akrylu, która zapewnia im większą wytrzymałość na działanie promieni UV. Można je także spotkać w różnych przestrzeniach użyteczności publicznej. Wykonuje się z nich także zadaszenia przystanków i pasaży.

Estetyczny wygląd

Z izolacją termiczną idzie w parze ochrona przed hałasem, z tego powodu  płyty z poliwęglanu litego wykorzystywane są w produkcji ekranów akustycznych. Materiał ten zyskał miano uniwersalnego i nowoczesnego, dlatego spotykany jest w obiektach o takim charakterze. Jego czystość i przejrzystość jest porównywalna ze szkłem, dlatego często w różnych wnętrzach towarzyszy on stali oraz betonowi architektonicznemu. Na atrakcyjność materiału wpływa także łatwość jego formowania. Wśród sprzętu akcesoryjnego do montażu płyt poliwęglanowych wyróżnia się głównie profile aluminiowe, poliwęglanowe profile łączące, taśmy tekstylne (pełne oraz paroprzepuszczalne) i uszczelki.