Dzisiaj wiele domów jednorodzinnych wykorzystuje między innymi technologię gazowych kotłów grzewczych, czy też podgrzewaczy wody użytkowej. Również wiele przedsiębiorstw do swoich procesów wytwórczych, potrzebuje gazu płynnego. W takich przypadkach istotne jest wielokrotnie to, aby zainwestować we własną infrastrukturę. Mowa o nowoczesnych zbiornikach naziemnych lub podziemnych.

Rodzaje zbiorników na gaz

W przypadku domów jednorodzinnych zbiorniki na gaz najczęściej wykonuje się w technikach podziemnej oraz zakopcowanej. Ma to znacznie głównie dla estetyki działki. Większość prywatnych, indywidualnych użytkowników gazu płynnego do celów m.in. grzewczych, nie chce naruszać wyglądu własnego terenu, dużymi metalowymi konstrukcjami. Te sprawnie można ukryć pod ziemią, lub też stworzyć na nich specjalny ziemny kopiec. Ważne jednak przy tym jest określenie warunków zabudowy, czy możliwości sprostania normom prawnym. Przy wyborze odpowiedniego rodzaju zbiornika na gaz, analizuje się bowiem wiele czynników.

W przypadku zbiorników dedykowanych dla firm – zakładów produkcyjnych, warsztatów samochodowych, sklepów wielkopowierzchniowych, magazynów itd. – najczęściej wybierana jest zaś technologia naziemna. Istotne przy tym jest to, że w takim wypadku odległości konstrukcji od budynków muszą być większe, niż przy zbiornikach podziemnych, dlatego działka musi posiadać odpowiednią powierzchnię oraz wymiary.

Warto wiedzieć! Kolejna ważna klasyfikacja zbiorników dotyczy ich pojemności. Na rynku spotkać się można z konstrukcjami 2700L, 4850L, czy nawet 6400L!

Dobór zbiornika – czynniki

Do najważniejszych czynników, które determinują to, jaki zbiornik należy wybrać, zalicza się:

  • zapotrzebowanie na gaz, wyrażane w kg/h wynikające z mocy zasilanych gazem urządzeń;
  • możliwości warunków technicznych działki dla określonej wielkości zbiornika – konieczne jest spełnienie warunków odległości przy zadanej wielkości działki i warunkach zabudowy;
  • częstotliwość tankowania – wynikająca z wielkości zbiornika i zużycia gazu;
  • rodzaj infrastruktury przyłączeniowej sieci sanitarnych;
  • budżet, jaki można przeznaczyć na wdrożenie tejże technologii;
  • w niektórych przypadkach również istotne są ekspertyzy środowiskowe.

Pomoc w doborze zbiorników na gaz, wraz z sprzedażą konstrukcji i doradztwem w sprawach uzyskiwania odpowiednich pozwoleń, gwarantują dzisiaj specjalistyczne firmy. Przykładem jest Zakład Robót Instalacyjnych WOJAR, który wykonuje profesjonalne podłączenia zbiorników o pojemności 2700 l, 4850 l, 6700 l, także w zestawach od Z-1 do Z-12 oraz w wersji podziemnej.