Złom można dzisiaj podzielić między innymi na ten nieżelazny oraz żelazny. W pierwszym przypadku mowa o metalach kolorowych takich, jak miedź, które są w UE recyklingowane na poziomie nawet 40% całego rocznego zużycia! Jeśli mowa zaś o złomie żelaznym, w tym stalowych, należy wiedzieć, że również on ma olbrzymie znaczenie przy odzysku. Tu olbrzymią rolę w łańcuchu recyklingu odgrywają jednak firmy zajmujące się profesjonalnym skupem.

Profesjonalny skup złomu stalowego, czyli jaki?

Skupy złomu nie działają dzisiaj już tak, jak kilkanaście lat temu. Nie są to zatem swoiste „wysypiska śmieci”, ale poważne i często nowoczesne technologicznie firmy, działające w oparciu o wysokie standardy logistyczne. Dobry skup przede wszystkim bowiem współpracuje z przedsiębiorstwem recyklingowym, zajmującym się złożonymi procesami obróbki surowców wtórnych. Jak jednak skupy pozyskują odpowiednie materiały stalowe? Szerokimi działaniami w tym zakresie wyróżnia się m.in. firma KOWAL przedsiębiorstwo handlowo-usługowe, które nie tylko skupuje dostarczane przez klientów metale. Skup ten posiada również własny specjalistyczny transport, udzielając pomocy przy demontażach konstrukcji stalowych – zarówno mniejszych, jak i wielkogabarytowych. To one są dzisiaj podstawą żelaznych surowców wtórnych. Uszkodzona infrastruktura, odpady przemysłowe i budowlane, czy zdemontowane pojazdy, to wszystko składa się za złom stalowy.

Rodzaje złomu stalowego

Złom stalowy to przede wszystkim odpady pozbawione dodatków stopowych, lub te zawierające je w ilościach mniejszych, niż 0,1%. To tylko z takich surowców wtórnych, mogą powstawać nowe blachy i arkusze, będące wyrobami podstawowymi do dalszej produkcji tysięcy mniejszych i większych wyrobów. Te mogą być przygotowywane zarówno ze złomu poamortyzacyjnego, jak i ze wcześniej wspomnianych odpadów produkcyjnych. Pierwszy rodzaj złomu stalowego to nic innego, jak zniszczone, zużyte wyroby stalowe, maszyny i konstrukcje, pochodzące z zakładów przemysłowych i surowcowych, przedsiębiorstw budowlano-montażowych, przedsiębiorstw prowadzących usługi transportu kolejowego, drogowego, lotniczego, a także z gospodarstw domowych. Odpady produkcyjne stalowe to głównie produkty powstałe przy przeróbce i obróbce stali, między innymi w procesach metaloplastycznych.

Opłacalność recyklingu stali

Opłacalność recyklingu stali opiera się przede wszystkim o olbrzymie optymalizacje kosztów i energii, w porównaniu z działaniami wydobycia pierwotnego i przerobu. Produkcja tony stali ze złomu to nawet 85% niższe zużycie pokładów energetycznych, w tym 40% wody. Emisja spalin ograniczona jest zaś w porównaniu z surowcem pierwotnym o 86%!