Budowanie karmników i dokarmianie ptaków uważane jest powszechnie za jedną z form aktywnej ochrony przyrody. Czy tak właśnie jest w rzeczywistości? Dziś wiemy już, że nie jest to zwierzętom potrzebne do przeżycia. Może je za to wspomóc w przetrwaniu najtrudniejszych zimowych mrozów. Najważniejsza w tym działaniu jest odpowiedzialność i konsekwencja. Jak i kiedy należy więc prawidłowo karmić ptaszynę?  W poniższym artykule poznasz najważniejsze zasady, jakimi powinniśmy się kierować, aby skutecznie pomagać tym skrzydlatym stworzeniom.  

Czy warto dokarmiać ptaki?

Dokarmianie wynika często z poczucia odpowiedzialności za funkcjonowanie dziko żyjących wokół nas zwierząt. Choć intencje takich czynów są zazwyczaj szlachetne, to rzadko przynoszą pozytywne skutki. Skąd takie stwierdzenie? Otóż całoroczne karmienie ptaków powoduje więcej strat niż korzyści. Dlatego tak ważny jest mądry i odpowiedzialny kontakt z dziką przyrodą.

Kiedy należy więc dokarmiać ptaki? Warto pomagać zwierzętom i dostarczać im odpowiedniego pokarmu przede wszystkim zimą. Proces można zacząć dopiero w przypadku wystąpienia opadów śniegu oraz dużych mrozów. To właśnie wtedy warstwa białego puchu utrudnia dostęp do pokarmu, a niskie temperatury wymagają wysokoenergetycznego pożywienia. Zazwyczaj jest to okres od początku grudnia do końca lutego. Najlepiej dokarmiać ptaki dwa razy dziennie:  rano i wczesnym popołudniem.

Choć dokarmianie ptaków w przepisach prawnych nie jest zabronione, to warto pamiętać, że można w ten sposób narazić się na kary finansowe. Za wykroczenie uznaje się zanieczyszczanie i zaśmiecanie miejsca dostępnego dla publiczności. Dlatego też należy szczególnie uważać podczas karmienia zwierząt np. na osiedlach, wspólnych placach czy ogrodach. Pozostawienie resztek jedzenia i karmy może skończyć się skargą, a nawet grzywną. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc inwestycja w odpowiednie karmniki, które można zakupić w sklepach zoologicznych.   

Tylko odpowiednio dobrany pokarm

Aby nie zaszkodzić skrzydlatym gościom, warto zaoferować im odpowiednio dopasowane pożywienie. Każdy gatunek ptaków ma bowiem różne preferencje. Najbardziej uniwersalnym pokarmem są ziarna słonecznika (szczególnie łuskane). Jest on bowiem wysokokaloryczny, więc zaspokoi zarówno roślino, jak i mięsożerców. Do innych równie wartościowych pozycji, które można umieścić w karmniku, należą:

 • drobne ziarna zbóż – owies, pszenica, rozdrobniona kukurydza, czarnuszka;
 • gotowane i parowane warzywa – pokrojone buraki, pietruszka czy marchew (niesolone);
 • świeże owoce – podawane w połówkach lub ćwiartkach jabłka, gruszki, śliwki czy winogrona;
 • suszone owoce – niekandyzowane jagody i rodzynki bez dodatku cukru (warto przed podaniem zamoczyć je w wodzie);
 • kasze i ryż – w wersji bez gotowania najlepiej podawać kaszę gryczaną lub jęczmienną, obróbce należy zaś poddać ryż i pęczak;
 • słonina – niesolona i surowa (nie należy jej trzymać dłużej niż dwa tygodnie);  
 • orzechy – laskowe, włoskie oraz ziemne niesolone;
 • gotowe mieszanki – różne formy tłuszczowo-nasiennych pokarmów;
 • woda – czysta i świeża (najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie jej w specjalnym poidełku);

Najważniejsze zasady dokarmiania ptaków

Aby pomóc zwierzętom przeżyć najtrudniejszy dla nich okres, warto kierować się kilkoma ważnymi regułami.

 1. Prawidłowe dokarmianie należy przeprowadzić w odpowiednim czasie: gdy wystąpią opady śniegu lub kiedy temperatura spadnie poniżej zera.
 2. Nie należy podawać zwierzętom żywności dla ludzi. Szczególnie szkodliwe mogą okazać się chleb, wędliny czy ziemniaki.   
 3. Gdy zdecydujemy się na pomoc ptakom, to należy zachować regularność i pilnować, aby nie zabrakło im jedzenia.
 4. Przygotowując pokarm dla tych latających stworzeń, nie wolno używać soli.
 5. Pożywienie dla ptaków powinno się umieszczać zawsze w tym samym miejscu.
 6. We własnych ogródkach warto posadzić krzewy i drzewa zachowujące na zimę owoce, będące naturalną karmą dla zwierząt.
 7. Nie należy dosypywać pokarmu ptakom późnym popołudniem i wieczorem.
 8. Trzeba również zadbać o bezpieczeństwo latających przyjaciół i zabezpieczyć karmnik przed innymi zwierzętami. Jednocześnie dostęp do miejsc karmienia nie powinien być dla ptaków utrudniony.
 9. Mądre dokarmianie najlepiej zakończyć wczesną wiosną, kiedy zwierzęta mogą zadbać o pożywienie samodzielnie.