W gospodarstwach rolnych wykorzystywane są różnego rodzaju szufle, producenci sprzętu rolniczego oferują wiele rozwiązań w tym zakresie. Szufle różnią się szczegółową specyfikacją techniczną oraz zamierzonym zastosowaniem. Spośród dostępnych można wybrać takie, które przeznaczone są do konkretnego rodzaju ładunku, między innymi możliwe jest nabycie szufli do ładowania buraków i ziemniaków.

Jaka jest różnica pomiędzy szuflami?

Każdy rolnik doskonale wie, że jeśli trzeba zebrać ciężkie ładunki, to nie wystarczy łopata. W takich sytuacjach konieczne jest wykorzystanie specjalnej maszyny, do której załączany jest element ładujący. Każda szufla ma nieco odmienne parametry od reszty dostępnych, podczas jej wyboru zawsze trzeba mieć na uwadze rodzaj ładunków, do których będzie ona wykorzystywana – podpowiada ekspert z firmy Kołaszewski.

Pierwszą więc cechą odróżniającą poszczególne szufle jest ich przeznaczenie. Producenci sprzętu rolniczego oferują swoim klientom nabycie szufli zaprojektowanych z myślą o specyfice ładunku, do którego będą wykorzystywane. Aktualnie możliwy jest zakup na przykład szufli do nabierania ziarna, ziemi, kamieni, zrębków drewna czy nawozów w sypkiej formie. Bardzo popularne są też szufle do ładowania buraków, a także szufle do ziemniaków.

Poza tym szufle różnią się szczegółowymi parametrami technicznymi. Często można się spotkać z rozróżnianiem poszczególnych modeli za pomocą użycia takich wyrazów jak: mini, standard oraz maxi. Jak można się domyślać, słowa te wskazują przede wszystkim na rozmiar, który dotyczy danego produktu. Przykładowo w marce FK Machinery w szufli do buraków mini bok mierzy 6 mm, żebro ma średnicę 20 mm, a pojemność wynosi 0,26–0,48 m3. W przypadku szufli o typie standard jej parametry są kolejno następujące: 6 mm, 16 mm, 0,57–0,98 m3. Maxi szufla różni się od pozostałych pojemnością, wynosi ona 0,78–1,27 m3. Ważny jest także odstęp między prętami, w przypadku mini jest to 50 mm, standard – 30 mm, natomiast w maxi – 40 mm. Wszystkie szufle mogą mieć także różną szerokość oraz wagę. Poza tym wyposażane są w specjalne dodatki, między innymi możliwy jest zakup szufli z mieszalnikiem.

Szufle do buraków i ziemniaków

Chcąc dokonać dobrego wyboru szufli do ładowania buraków i ziemniaków, należy mieć na uwadze wszystkie cechy, które wyróżniają ją spośród wszystkich oferowanych przez producentów. Kluczową kwestią jest odpowiednie wzmocnienie szufli. Ciężar buraków i ziemniaków jest stosunkowo duży, dlatego potrzeba wybrać taki element ładujący, który udźwignie nabierane ładunki. Istotne jest też ustalenie możliwości przerobowych danego gospodarstwa. Dzięki temu wiadome będzie, jaką mniej więcej szuflę należy wybrać. Istotne jest także to, jaka jest moc maszyny, a właściwie ciągnika, do którego załączana będzie szufla.

W przypadku urządzeń do buraków warto wybierać takie szufle, które mają pręty: dzięki nim warzywa oddzielone zostaną od zbędnych dodatków, na przykład od ziemi. Jeśli chodzi o szufle do ziemniaków, lepsze są te z jednolitym dnem. Dobrym wyborem jest także ta szufla, której konstrukcja minimalizuje uszkodzenia pobieranego materiału – jest to szczególnie istotne, w gospodarstwach rolnych liczy się każdy plon. Poza tym ważne jest, by wybrać odpowiednią wielkość szufli, powinno się ją dopasowywać do specyfiki danego ciągnika.