Pastuch elektryczny- jakie zalety ma rozwiązanie tego typu?

Materiał partnera
2019-11-27

Przy wypasie zwierząt hodowlanych należy zadbać o odpowiednie ogrodzenie, które ochroni stado przed nieproszonymi gośćmi, a także zapobiegnie ucieczkom. Jednym z najtańszych i najczęściej stosowanych rozwiązań jest pastuch elektryczny. Jest on powszechnie stosowany nie tylko przy wypasie zwierząt, ale także przy hodowli roślin.  Jakie jeszcze są zalety ogrodzenia tego typu?

W jaki sposób działa pastuch elektryczny?

Ogrodzenie elektryczne pobiera prąd z dostępnego źródła, a następnie przetwarza go na impuls elektryczny, który poraża zwierzę, próbujące przekroczyć wyznaczoną granicę. Oczywiście kontakt z prądem o niskim napięciu jest dla stada całkowicie bezpieczny i nie wywołuje żadnych niepożądanych następstw zdrowotnych. Pastuch działa po prostu odstraszająco, zniechęcając zwierzęta do zbliżania się do ogrodzenia. Dzięki temu hodowca może kontrolować ich zachowania i mieć pewność, że wypas odbywa się w warunkach bezpiecznych i pozbawionych konieczności ciągłego nadzoru. Jak informuje specjalista z firmy Agrol, która specjalizuje się w sprzedaży urządzeń i artykułów dla rolnictwa- niezwykle ważne jest, by dopasować ogrodzenia elektryczne do gatunku hodowanych zwierząt. Inne napięcie zadziała bowiem na bydło mleczne, a  inne na mięsne. Jest to zależne od temperamentu zwierząt, grubości ich sierści oraz zachowania.

Zalety ogrodzenia elektrycznego

Jak już wspomniano- ogrodzenie elektryczne pozwala na swobodny wypas zwierząt w wyznaczonym miejscu. Zwierzęta – po kilkukrotnym porażeniu prądem- wytwarzają u siebie barierę psychologiczną, związaną z podchodzeniem do ogrodzenia. Wiedzą, że próba jego sforsowania nie będzie przyjemna. Pastuch jest bezpieczny także dla ludzi, o ile eksploatowany jest zgodnie z zaleceniami producenta. Specjaliści zaobserwowali również, że pastwiska uzbrojone w ogrodzenia elektryczne są bardziej wydajne, szczególnie jeśli gospodarze stosują tak zwany wypas kwaterowy. Poszczególne kwatery danego pastwiska wypasane są w określonej kolejności, dzięki czemu możliwe jest zachowanie ich w dobrej kondycji przez dłuższy czas, a zwierzęta zawsze mają dostęp do świeżej i niezdeptanej trawy.  Pastuch chroni stado przed atakami drapieżników i to także jest ogromną zaletą tego rozwiązania. Ponadto ogrodzenie elektryczne jest bardzo łatwe w montażu i demontażu. Z powodzeniem można przenosić je z jednego miejsca na drugie, bez obaw o poprawne funkcjonowanie pastucha.

Czy stosowanie pastucha ma jakiekolwiek wady?

Pastuch wyposażony jest w bardzo delikatne taśmy, które stosunkowo łatwo jest uszkodzić. Jeśli do tego dojdzie, całe ogrodzenie może zostać odłączone od prądu. Istnieje wtedy szansa, że zwierzęta zapuszczą się w niedozwolony teren lub padną ofiarą drapieżników. Na szczęście sytuacje tego typu zdarzają się bardzo rzadko. W większości przypadków urządzenia działają bezawaryjnie, ułatwiając codzienny wypas zwierząt.

Opracowanie artykułu:

AGROL Wojciech Kozera

ul. gen. Dwernickiego 6, 71-205 Szczecin zachodniopomorskie
e-mail
www
telefon