Zdrowotne właściwości borówki amerykańskiej

Materiał partnera
2020-02-05

Borówki amerykańskie z roku na rok cieszą się niegasnącą popularnością na polskich stołach. Nie ma w tym nic dziwnego- te niewielkie, okrągłe, granatowe owoce są nie tylko przepyszne, ale też pełne witamin i cennych składników odżywczych. Borówki stanowią znakomitą przekąskę. Można z nich także przyrządzać smakowite dżemy i inne przetwory. Coraz więcej polskich rolników decyduje się na hodowlę borówki amerykańskiej ze względu na jej dużą opłacalność. Dlaczego warto systematycznie spożywać te owoce?

Owoce pełne zdrowia

Borówka amerykańska wyróżnia się dużą zawartością witamin A , E i C, które spowalniają proces starzenia się organizmu, w tym także skóry. Witaminy te biorą udział w syntezie kolagenu i elastyny, dzięki czemu nasza skóra na dłużej zachowuje jędrność i elastyczność. Duża liczba antyoksydantów wykazuje działanie przeciwnowotworowe oraz rewitalizujące. Owoce te bogate są również w potas i błonnik, dzięki czemu wspomagają trawienie. Warto wspomnieć, że szklanka borówek amerykańskich to jedynie 80 kcal. Na taką przyjemność mogą więc pozwolić sobie osoby, które borykają się ze skokami wagi i mocno pilnują diety. Specjaliści twierdzą wręcz, że dzięki dużej zawartości polifenoli, owoce te zapobiegają gromadzeniu się tłuszczów w organizmie , wspomagając lipolizę.

Borówki na pamięć i sokoli wzrok

Borówki amerykańskie zawierają też flawonoidy, które usprawniają połączenia międzykomórkowe w mózgu i ułatwiają regenerację neuronów. Mówiąc prościej- systematyczne spożywanie tych owoców korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację. Borówki wykazują też korzystny wpływ na wzrok. Wszystko dzięki- wspomnianej już- witaminie A i przeciwutleniaczom. Mogą również zapobiegać nadciśnieniu i innym chorobom takim jak np. marskość wątroby.

Pyszne owoce tylko z najlepszych sadzonek

Jak informuje specjalista z Gospodarstwa Ogrodniczego, które zajmuje się sprzedażą sadzonek borówki amerykańskiej – owoce te swoim wyglądem przypominają jagody. Są jednak od nich większe, bardziej aromatyczne i słodsze. Cechy te w dużym stopniu decydują o tym, że to właśnie borówki są chętniej wybierane przez klientów. W związku z tym na hodowlę tych owoców leśnych w Polsce decyduje się coraz więcej rolników. W ofercie sprawdzonych producentów znajdziemy sadzonki borówki amerykańskie odmian wczesnych, średnich, średnio-późnych i późnych. Każda z nich daje wysokiej jakości plony z tym, że w różnym czasie. Wśród najpopularniejszych gatunków borówki amerykańskiej hodowanych w naszym kraju można wymienić: Bluejay, Toro, Darrow, Nelson i Spartan.

Opracowanie artykułu:

Gospodarstwo Ogrodnicze

ul. Cegielniana 2, 97-200 Wąwał łódzkie
e-mail
www
telefon