Wysokiej klasy sprzęt rolniczy znacznie wpływa na podwyższenie produktywności gospodarstwa rolnego, które może dzięki innowacyjnej technologii zmaksymalizować plony oraz osiągane zyski. Czasy, kiedy w nowoczesne kombajny, kosiarki rotacyjne, glebogryzarki, kultywatory, świdry ziemne czy opryskiwacze mogli być wyposażeni tylko najbogatsi rolnicy, już minęły. Dzięki licznym dofinansowaniom obecnie wysokiej klasy sprzęt posiadają również mniejsze gospodarstwa. Nie może na nich zabraknąć niebywale funkcjonalnych, a także solidnie zaprojektowanych agregatów uprawowych. Co warto wiedzieć o takim osprzęcie tworzonym w najnowszych technologiach?

Czym jest agregat uprawowy?

Agregaty uprawowe tworzone w nowoczesnych technologiach, stanowią osprzęt rolny wielofunkcyjny. Sprzęty te opracowane zostały bowiem tak, by jedno urządzenie mogło zastąpić w gospodarstwie rolnym kilka innych. Agregat uprawowy łączy zatem w swojej konstrukcji glebogryzarkę, bronę oraz kultywator. Najlepsze w swojej klasie urządzenia są przy tym w stanie wyeliminować konieczność zakupu kilku odrębnych osprzętów. Dobry agregat gwarantuje bowiem wysokie osiągi w przygotowaniu gleby pod siew.

Podkreślić jednak należy, że nie tylko do siania wykorzystywane są najlepsze agregaty uprawowe. Urządzenia te przydatne są przy różnorodnych pracach rolnych, w tym przy rozdrabnianiu i spulchnianiu wierzchniej warstwy gleby. Wielofunkcyjne agregaty gwarantują również usuwanie chwastów oraz rozbijanie brył zbitego piasku i kamieni. Wykorzystanie dobrej klasy agregatu uprawowego pozwala zaś znacznie przyśpieszyć wzrastanie wielu roślin. Jedno urządzenie poruszające się po polu to także sposób na ograniczenia zniszczenia gleby. Agregat uprawowy znacznie podwyższa jej stan. Istotne jest jednak zakupienie osprzętu sprawdzonych marek, które biorą czynny udział w rozwijaniu technologii rolnych.

Jakie rodzaje agregatów uprawowych można wyróżnić?

Rodzajów agregatów uprawowych jest kilka. Wyróżnić można przede wszystkim agregaty uprawowo-siewne, agregaty bierne oraz agregaty ścierniskowe, zwane inaczej kultywatorami podorywkowymi.

Pierwszy rodzaj agregatów – uprawowo-siewne – stosuje się przede wszystkim do uprawy przedsiewnej, do siewu, a także do podsiewania łąk i pastwisk. Dobrej klasy sprzęt stosować można także do uprawy pożniwnej oraz siewu poplonów. Zaletą takiego urządzenia jest zaś to, że podczas jednego przejazdu roboczego agregat wykonuje pracę związaną z siewem i uprawą. Korzystnie wpływa to na poziom ugniatania gleby oraz na efektywność pracy rolnika. Takimi samymi zaletami cechują się tzw. agregaty bierne, które przeznaczone są do obróbki gleb po orce. Świetnie sprawdzają się również dla pól, które uprawiane są metodami bezorkowymi.

Ostatni, trzeci typ agregatu uprawnego to agregat ścierniskowy. Stosowany jest on do niszczenia chwastów pozostałych po poprzedniej uprawie. Można nim również mieszać glebę z nawozami oraz spulchniać pola. Nie byłoby to jednak możliwe bez specjalnej budowy. Producenci agregatów uprawnych dbają o to, by wyposażać maszyny w dobrze współpracujące ze sobą podzespoły, charakterystyczne dla glebogryzarek, kultywatorów, bron i siewników.

Specyfikacja agregatu uprawowego

Agregaty uprawowe w zależności od swojego typu mogą różnić się swoją konstrukcją. Dla przykładu agregat bierny składa się z kilku zębów (rzędów), które zamocowane są do solidnej ramy. Wyposażone są one też w wały Parkera, wał rurowy lub gumowy, w wymienne stópki oraz w kilkupunktowe układy zawieszenia z bocznymi osłonami.

Ciekawą konstrukcją wyróżnia się też agregat uprawowo-siewny m.in. w modelu RAPID. Wyposażony jest on bowiem w unikatową redlicę nasienną z systemem kontroli głębokości roboczej. Użytkownik może zatem sterować ustawieniami maszyny z kabiny ciągnika, jednocześnie spulchniając glebę i wykonując działania wysiewu. Takie konstrukcje jak agregat RAPID słyną również z niebywale wydajnej sekcji wysiewającej, która zapewnia równomierne wschody we wszystkich warunkach glebowych. Takie urządzenia redukują również liczbę przejazdów po polu, gwarantując skuteczną konsolidację gleby. Producent agregatów RAPID zwraca również uwagę na system OffSet, który oznacza, że co drugie koło wału oponowego jest zamocowane na oddzielnej osi, cofniętej o 190 mm. Drgania maszyny są zatem ograniczone do minimum. Czy to jednak jedyna innowacyjna technologia wśród różnych typów, klas i marek agregatów uprawowych?

Maszyny te wykonane w najwyższym standardzie powinny posiadać automatyczną belkę zaczepową, spulchniacze śladów z płynną regulacją głębokości i szerokości, zęby kilkurzędowe, a także wały krusząco-ugniatające. Najlepsi producenci tworzą swoje agregaty uprawowe w kompaktowych formach i z dodatkowych wyposażeniem np. ze sprężystymi zębami, spulchniaczami śladu ciągnika, wydajnymi wałami sekcji wstępnego i końcowego wyrównywania, a także z oświetleniem do pracy nocnej.

Kiedy należy zainwestować w agregat uprawowy?

Agregaty uprawowe sprawdzają się zarówno w małych i średnich gospodarstwach rolnych, jak i w tych największych, gdzie zakup odrębnych sprzętów – bron, glebogryzarek i kultywatorów – nie jest żadną finansową przeszkodą. Dla najlepiej prosperujących gospodarstw rolnych wykorzystanie innowacyjnych agregatów jest sposobem na optymalizację czasu prac polowych. Rolnicy rozwijający swoje uprawy i dysponujący mniejszym budżetem liczyć mogą zaś na maksymalizację plonów oraz znacznie wyższą kulturę swojej pracy. Jest on przyjemniejsza i łatwiejsza.

W poszukiwaniu dobrego dystrybutora agregatu uprawowego

Agregaty uprawowe oferowane są na rynku przez wielu producentów zagranicznych oraz krajowych. Warto zainteresować się maszynami marek Väderstad, Agro-Masz, Amazone, Lemken, Kuhn, Kverneland czy też Namyslo, Grano i Mandam. Są one uznane wśród rolników i dealerów sprzętu rolniczego, a wiele dostępnych na rynku maszyn tych producentów pozwala wdrażać plany nawet podwojenia plonów z danego pola. By jednak myśleć o podwyższonej efektywności prac rolnych, należy w pierwszej kolejności znaleźć dobrego dystrybutora agregatu uprawnego. Przede wszystkim wybierać powinno się sprzedawców, którzy gwarantują pełne doradztwo zakupowe i techniczne, a także tych, którzy mogą pochwalić się bardzo rozbudowaną ofertą różnorodnego sprzętu rolniczego.

Ponadto poleca się rolnikom wybierać te firmy, które zapewniają długoletnie okresy gwarancyjne i własny serwis maszyn rolnych. Na to można liczyć we współpracy z dystrybutorem ROL-BOX, który działa w miejscowości Gniewoszów w województwie mazowieckim. Takiego sprzedawcę i serwisanta w jednym warto również wybrać dlatego, iż będzie on w stanie sprowadzić upatrzony przez rolnika sprzęt na specjalne zamówienie. Liczyć można też na wsparcie w uzyskiwaniu dofinansowań. Specjaliści ROL-BOX pomagają swoim klientom przejść przez całą złożoną procedurę.

Dofinansowanie na sprzęt rolny

Obecnie oferowanych jest dla rolników wiele sposobów finansowania zakupu sprzętów rolnych takich jak agregaty uprawowe. Mogą oni korzystać z kredytów tradycyjnych, kredytów na specjalnych warunkach dla gospodarstw rolnych, a także z leasingów operacyjnych i finansowych. Wielu rolników wybiera także kredyty pomostowe, umożliwiające skorzystanie z różnych programów dofinansowania ze środków unijnych, przy których warunkiem uzyskania dopłaty jest często wcześniejsze dokonanie zakupu – rolnik musi być wyłącznym właścicielem maszyny.

Same dofinansowania i różne dotacje gwarantowane są z wielu programów oraz projektów krajowych czy unijnych. Dostępne są m.in. premie dla młodych rolników, czyli dotacje przeznaczone dla osób, które w ostatnim roku przejęły gospodarstwo rolne; czy też projekty dofinansowujące rozwój rolników specjalizujących się np. w produkcji mleka krowiego i hodowli bydła. Wysokiej klasy agregat uprawowy i inny sprzęt rolny można kupić również ze środków rozdysponowanych przez Agencję Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, a mianowicie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To w jego ramach realizowane są różne projekty np. te dotyczące wdrażania lokalnych strategii rozwoju czy choćby modernizacji gospodarstw rolnych.