Pragnąc zakupić odpowiedni materiał siewny warto będzie najpierw przyjrzeć się poszczególnym aspektom, które to mogą znacznie ułatwić cały proces. Jak łatwo się domyślić, nowoczesna produkcja roślinna nie może obyć się bez odpowiednio kwalifikowanego materiału siewnego, który umożliwia uzyskanie wysokiego poziomu plonów. Poniżej zamieszczamy najbardziej przydatne informacje, o których warto wiedzieć przed zakupem materiału siewnego.
Najważniejsze kwestie
Pierwszą rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę jest to, od kogo powinniśmy kupić dany materiał siewny. Szczególnie ważne w tym aspekcie jest to, aby korzystać z punktu dystrybucji odznaczającego się odpowiednimi kwalifikacjami. Jak wynika z przepisów, dystrybutor tego rodzaju produktów musi znajdować się w ewidencji przedsiębiorców lub rolników, która to prowadzona jest oczywiście przez właściwego terytorialnie wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa. Sprawdzając pod tym kątem danego dystrybutora możemy więc w stu procentach upewnić się, czy mamy do czynienia z rzeczywistą działalnością gospodarczą.
Sam wpis do tego rodzaju ewidencji przez dystrybutora nie wiąże się z ponoszeniem kosztów, a formularz zgłoszeniowy znaleźć można na odpowiednich stronach internetowych. Prawo rozróżnia także rolników i przedsiębiorców pod względem obrotu materiałem siewnym. Przedsiębiorca ma możliwość prowadzenia obrotu materiałem siewnym, który został albo wytworzony we własnym zakresie, albo został zakupiony od innego przedsiębiorcy. Rolnik natomiast może zajmować się jedynie obrotem materiału siewnego wytworzonego na własnym gospodarstwie. Tak więc, korzystając z usług rolnika jako dystrybutora materiału siewnego możemy być poniekąd pewni, że w nasze ręce trafia produkt z pierwszej ręki, choć niekoniecznie musi to być produkt lepszy jakościowo.
Materiał siewny w obrocie handlowym
Dzięki informacji zaczerpniętej od ekspertów z firmy Mirosława Łąkowskiego zajmującej się świadczeniem usług związanych z nasiennictwem dowiedzieliśmy się także, jakiego rodzaju materiał siewny może znaleźć się w obrocie handlowym. Warto przy tym zaznaczyć, że związane z tym przepisy określają między innymi odmiany materiału siewnego, a także sposoby jego pakowania, zabezpieczenia oraz zaetykietowania. Tak więc, do obrotu handlowego dopuszcza się materiał siewny kategorii elitarny oraz kategorii kwalifikowany odmian roślin rolniczych wpisanych do krajowego rejestru prowadzonego przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, wspólnotowego katalogu, odpowiednich rejestrów państw Unii Europejskiej lub rejestrów państw stowarzyszonych.
Co więcej, do obrotu handlowego dopuszcza się także materiał siewny kategorii elitarny i kategorii kwalifikowany odmian roślin rolniczych skreślonych z krajowego rejestru, wspólnotowego katalogu, rejestrów państw członkowskich lub państw stowarzyszonych. Przy tym zaznaczyć trzeba także, że odmianę danych roślin rolniczych należy wpisać do krajowego rejestru, o ile odmiana spełnia wymagania w zakresie odrębności, wyrównania i trwałości oraz gdy wykazuje tak zwaną zadowalającą wartość gospodarczą. W naszym kraju funkcjonuje również Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe, którego zadaniem jest informowanie rolników o przydatności zarejestrowanych w naszym kraju odmian do uprawy w konkretnym rejonie.
Okazanie dokumentów
Z innych informacji, zalecanym rozwiązaniem przy zakupie materiału siewnego jest także poproszenie dystrybutora tego rodzaju produktów o okazanie odpowiednich dokumentów świadczących o jakości samego materiału siewnego. Mowa między innymi o dokumencie sprzedaży, w którym znajdziemy informacje na temat nazw gatunku, odmiany, kategorii oraz stopnia kwalifikacji materiału siewnego. Co więcej, warto także domagać się faktury identyfikującej po zakupie kukurydzy, soi oraz rzepaku, gdyż zadaniem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest między innymi przeprowadzanie stosownych kontroli w gospodarstwach uprawiających właśnie tego rodzaju rośliny.