Pług jest jedną z najważniejszych maszyn rolniczych, służących do przygotowywania ziemi pod zasiewy. Jego głównym zadaniem jest spulchnienie ziemi poprzez rozbicie jej brył. Trzeba pamiętać, że pług wykonuje najcięższą pracę, więc okresowej wymiany wymagają elementy robocze pługa, jak lemiesze, piersi, odkładnie, płozy i stopki. Czas pracy maszyny na jednych częściach zależny jest od rodzaju gleby, a także od jej ilości. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat części do pługa, które dostępne są w ofercie firmy Agro-Części!

Okresowy remont pługa rolniczego = sprawna i wydajna uprawa roli

Pomimo faktu, że współczesne rolnictwo korzysta z coraz nowszych maszyn rolniczych i technologii uprawy ziemni, wciąż niezastąpiony jest pług, który spulchnia ziemię, przygotowując ja do dalszych prac. Maszyna ta wykonuje ciężką pracę, więc wymaga regularnej wymiany elementów roboczych. Jest to bardzo ważne, gdyż od wydajnej pracy i sprawności pluga zależy dokładność odcięcia skiby od calizny, równomierność głębokości orki, co przekłada się na to, jak zostanie uprawiona gleba. Wymiana części zamiennych pługa, które dostępne są w ofercie firmy Agro-Części powinna odbywać się z częstotliwością zależną od ilości uprawnianych hektarów, ale także od rodzaju gruntów oraz tego czy w trakcie prac polowych jest mokro czy sucho.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj pługa posiada dane gospodarstwo rolne: zagonowy, bezzagonowy, obracalny czy wahadłowy szacuje się, że wymiana lemieszy powinna odbywać się po zaoraniu około 25 hektarów. Inne elementy, jak piersi odkładnie, płozy oraz stopki ulegają zużyciu znacznie wolniej i ich wymiana konieczna jest rzadziej, zazwyczaj raz na kilka lat. Oczywiście częstotliwość remontu pługa zależy od wielu kwestii indywidualnych. Często zdarza się tak, że wystarczy jeden większy kamień, aby lemiesz uległ uszkodzeniu (pęknięciu lub skrzywieniu). Jego wymiana w praktyce nie jest zbyt skomplikowana – mocowane są na śruby, także wystarczy wykonać szybki demontaż i założyć nowy element.

Co dokładnie warto wiedzieć na temat części zamiennych do pługa?

Głównym zadaniem lemieszy jest odcinanie skiby od dna bruzdy i przeniesienie jej na odkładnicę po częściowym rozkruszeniu, co oznacza, że wykonują one najcięższą pracę. W związku z tym, powinno się podczas orania w polu zawsze mieć w zapasie komplet lemieszy, na wypadek niespodziewanych uszkodzeń. Jak wiadomo, wciąż rosnące koszty produkcji roślinnej sprawiają, że rolnicy muszą minimalizować koszty związane z wymianą części zamiennych do różnych maszyn. Jednym z najlepszych sposobów jest zaopatrywanie się  w  wysokiej jakości elementy robocze do pługa, wytrzymujące dłuższy czas, które w swojej ofercie posiada doświadczona firma Agro-Części z Łasiny w województwie kujawsko-pomorskim. Spotkasz się tutaj nie tylko z fachowym doradztwem, ale także z miła obsługą oraz konkrecyjnymi cenami. Na koniec warto wspomnieć, że firma ta posiada bardzo szeroki asortyment części do ciągników rolniczych, maszyn uprawowych, a także chemii motoryzacyjnej.