Opryskiwacze polowe służą do rozprowadzania cieczy roboczej wraz ze środkiem ochrony roślin (lub nawozem płynnym) na danej uprawie. Dla efektywności wykonywanego zabiegu, duże znaczenie ma rodzaj użytych rozpylaczy, inaczej dysz, które powinny być dostoswane do rodzaju wykorzystywanego preparatu, twardości wody, warunków atmosferycznych i gatunku roślin na polu. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać dysze do opryskiwacza, kiedy należy je wymienić i poznasz ofertę firmy Pol-Agro – zapraszamy do lektury!

Końcówki do opryskiwacza – specjalne rozpylacze do rozprowadzania cieczy

Współczesne rolnictwo korzysta z nowoczesnych maszyn rolniczych, które znacząco skracają pracę oraz czynią ja bardziej efektywną. Jedną z maszyn, bez których nie można by było się obejść jest opryskiwacz polowy, służący do wykonywania zabiegów ochrony roślin oraz odżywania roślin i zbóż płynnymi nawozami. Bez odpowiednich preparatów plantację mogłyby zniszczyć szkodniki i różne choroby. Na efektywność opryskiwacza wpływają dysze rozpylające, które odpowiadają za rozprowadzanie cieczy roboczej połączonej z preparatem. Na rynku dostępne są różne rodzaje końcówek do opryskiwaczy, które można dopasować do rodzaju uprawianych roślin czy zbóż, panujących warunków atmosferycznych oraz od rodzaju stosowanych środków ochrony roślin.

Poszczególnie dysze różnią się od siebie ilością sekcji, konfiguracją ustawień, obudową i przepływem i mogą być wykonane z różnych materiałów. Liczne części zamienne do maszyn rolniczych, a w tym także do opryskiwaczy, czyli dysze są dostępne w bogatej ofercie sprawdzonej firmy Pol-Agro, w której spotkasz się z fachowy doradztwem oraz miłą obsługą. Trzeba pamiętać, że dysze zużywają się, więc konieczny jest ich regularnych przegląd techniczny, a także okresowa wymiana. Wpływa to w duże mierze na wydajność i skuteczność zabiegu opryskiwania. Niekontrolowany wyciek, zbyt mały strumień cieczy roboczej czy też zapchana dysza przyczyniają się do tego, że zabieg nie do końca jest tak wykonany, jak powinien.

Rodzaje końcówek do opryskiwacza

Dysze do opryskiwaczy polowych dzielą się na kilka rodzajów. Najogólniej dysze opryskiwacza dzielimy na ciśnieniowe, pneumatyczne oraz rotacyjne. Inny podział rozróżnia końcówki zwykłe i antyznoszeniowe. Ten drugi rodzaj pozwala na wykonywanie zabiegu, nawet przy wietrznych, niesprzyjających warunkach pogodowych. Specjalnie opracowany system dysz pozwala znacznie eliminować znoszenie kropli przez wiatr. Drugi podział rozróżnia rodzaj kropel tworzonych podczas oprysku – mogą to być np. dysze eżektorowe, uderzeniowe. Ostatnią grupą jest ilość strumieni – jedno- i dwustrumieniowe, które są uważane za bardziej dokładne, rozpylające znacznie bardziej ciecz roboczą.

Decydując o wyborze konkretnych końcówek trzeba brać pod uwagę rodzaj uprawy oraz inne indywidulane czynniki dotyczące danego gospodarstwa rolnego. Jedną z najlepszych ofert dysz i innych części do różnorodnych maszyn rolniczych podsiada doświadczona firma Pol-Agro z Goliny w województwie wielkopolskim, której właścicielem jest Marcin Półrolniczak. Jeżeli chcesz wymienić końcówki w swoim opryskiwaczu, to zwróć też uwagę na to, z jakiego materiału będą wykonane. Może to być stal nierdzewna zwykła lub hartowana, polimer, ceramika oraz mosiądz. Surowiec z jakiego zostaną wykonane dysze ma duże znaczenie dla żywotności oraz w przypadku twardej wody używane do oprysku.