Pszenica jest zbożem, które zdecydowanie króluje na polskich polach. Jest chętnie uprawiane zarówno z przeznaczaniem na paszę, jak i dla przemysłu spożywczego. Ze względu na małe wymagania glebowe i wszechstronność zastosowania – na jej sianie decyduje się wielu rolników. Jakie są największe zalety pszenicy i gdzie dokładnie można ją wykorzystywać?

Gatunki pszenicy

Pszenica jest zbożem, które nie ma zbyt wygórowanych wymagać, jeśli chodzi o jakość gleby, dlatego urośnie nawet na słabszych jej kategoriach. W Polsce występuje wiele gatunków pszenicy, a wśród najpopularniejszych można wymienić przede wszystkim:

  •     Pszenicę zwyczajną – obejmuje większość upraw. Często jest wykorzystywana jako zboże ozime, siane mniej więcej w okolicy 15-20 września. Pozwala to uzyskać wysokie plony.
  •     Pszenicę twardą – potocznie nazywana jako durum. Kłosy często bywają czarne, a same ziarniaki są twarde i mocno wypukłe.
  •     Pszenicę orkisz – pszenica znana szczególnie w uprawach ekologicznych, na terenach chronionych przed powodziami. Ma niskie wymagania i szczególnie dobre zdolności adaptacyjne.
  •     Pszenicę płaskurkę – uprawiana głównie na potrzeby przemysłu spożywczego. To od niej wywodzi się durum i orkisz.
  •     Pszenicę samopszę – jej cechą charakterystyczną jest bardzo delikatna słoma, a ziarno niełuskane nie nadaje się do spożycia.  

Więcej o poszczególnych gatunkach pszenicy oraz ich znaczeniu w Polsce można dowiedzieć się od przedstawicieli firmy Agri-Tech, która od lat zajmuje się handlem zbożami. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w miejscowości Bieńkowice.

Zastosowanie pszenicy

Pola uprawne pszenicy dostarczają nam dwóch cennych produktów. Pierwszym nich jest słoma, a drugim ziarno. Ziarna są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Głównie spożywczym oraz produkcji zwierzęcej. Pszenica to doskonała pasza energetyczna, dostarczająca zwierzętom węglowodanów i cennych aminokwasów. W żywieniu człowieka największe znaczenie mają powstałe z niej kasze oraz mąki, będące przede wszystkim najważniejszym składnikiem pieczywa. Pieczywo pszenne uznaje się za najdelikatniejsze spośród wszystkich mąk chlebowych i według większości również najsmaczniejsze. Skrobia pozyskiwana z ziaren pszenicy jest wykorzystywana w medycynie i farmacji. Mąki pszenne to także zagęstnik do zup i sosów oraz składnik makaronów i ciast.

 

Pomimo tego, że pszenica stanowi większość zbóż uprawianych w Polsce, w skali światowej jej największymi producentami są Chiny, Indie, Stany Zjednoczone, Rosja oraz Francja. Nasz kraj należy jednak do europejskiej czołówki z wynikiem około 10 milionów ton rocznie.