Coraz więcej rolników decyduje się na hodowlę bydła mięsnego oraz bydła mlecznego. Dzięki programom wsparcia dla gospodarstw rolnych dopłatom gwarantowanym przez państwo jest to ciekawa forma na nowoczesne prowadzenie rolnictwa. Hodowla zwierząt i produkcja mleka podlega konkretnym obostrzeniom, które mają na celu chronić zarówno zwierzęta, jak i produkowane wyroby przed zakażeniem groźnymi bakteriami chorobotwórczymi.

Dezynfekcja obór – bo o tym mowa, musi być przeprowadzana regularnie minimum raz w roku. Jej celem jest poza oczywistym zmniejszeniem ilości drobnoustrojów chorobotwórczych w budynku, jest również poprawa warunków bytowych zwierząt hodowlanych.

Kiedy najlepiej zlecić dezynfekcję obory?

Z punktu widzenia rozwoju bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych zaleca się poddawać pomieszczenia gospodarcze dezynfekcji jesienią lub wiosną. Jest to związane z okresowym wypasaniem zwierząt i tym samym szansą na przeprowadzenie w komfortowych, bezpiecznych dla zwierząt warunkach całości prac porządkowych, które powinny obejmować:

  • dokładne wyczyszczenie pomieszczeń gospodarczych m.in. wywiezienie obornika, pozbycie się gnojowicy, oczyszczenie ścian z kurzu, pajęczyn itp., wyniesienie wyposażenia ruchomego (widły, taczki itp.),
  • umycie podłóg i ścian,
  • dezynfekcję pomieszczenia gospodarczego, po wysuszeniu pomieszczeń,
  • bielenia – zabezpieczenia ścian obory.

Oczyszczenie pomieszczeń na okres zimowy lub po długim chowie zimowym poprawia jakość powietrza i higienę w oborze, zwiększając bezpieczeństwo prowadzonej hodowli bydła mlecznego i mięsnego. Przeprowadzona dezynfekcja obory przy użyciu wysokiej skuteczności chemii bezpiecznej dla zwierząt i ludzi daje maksimum bezpieczeństwa dla całej działalności produkcyjnej w rolnictwie. Dzięki doświadczeniu firm takich jak Agroclean Kamil Szcześniak, wiesz, że twoje działania przyczynią się do poprawy bioasekuracji działalności rolnej zwiększysz swoją produkcję, wydajność, dzięki ograniczeniu chorób w stadzie. Co istotne i rzadko niestety o tym się mówi, regularna dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich zmniejsza rozprzestrzenianie się larw much, które są niezwykle uciążliwe dla zwierząt i ich obecność w oborach jest niewskazana.

Dlaczego zlecać prace dezynfekcji obory specjalistycznej firmie?

Aby preparaty biobójcze zadziałały prawidłowo, należy je przeprowadzić w odpowiednich warunkach. Powierzchnie ścian, sprzęty muszą po myciu przeschnąć, a sam preparat nie może zbyt szybko wyparować, musi być odpowiednio dobrane jego stężenie, które samodzielnie dobrać nie jesteśmy praktycznie w stanie. Nie bez znaczenia jest samo zabezpieczenie osoby wykonującej dezynfekcję obory. Nie możemy zapominać, że, iż mimo są to środki biodegradowalne, bezpieczne dla środowiska, to nie można ich wdychać bezpośrednio należy stosować odpowiednią odzież ochronną.