Przepompownie ścieków odpowiadają za transport ścieków z niższego na wyższy poziom, a więc stanowią bardzo ważny element instalacji wodno-kanalizacyjnej. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów pompowni. Jednak chociaż różnią się one parametrami i sposobem funkcjonowania ich konstrukcja jest podobne. Z jakich elementów składają się pompownie ścieków? Na które parametry zwrócić szczególną uwagę?

Odpowiednio dopasowany zbiornik

W pompowni ścieków zbiornik odgrywa niezwykle ważną rolę. To właśnie w nim gromadzone i przechowywane są ścieki, do momentu, gdy pompa zacznie swoją pracę i przepompuje je. Zbiorniki wykonywane są z wyjątkowo odpornych na uszkodzenia materiałów takich jak np. polietylen o dużej gęstości (PEHD). Ponadto wykorzystywana jest specjalna metoda produkcji –  formowanie rotacyjne, która umożliwia stworzenie zbiorników monolitycznych, a więc jednolitych i dzięki temu szczelnych. Dodatkowo konstrukcja żebrowa jest bardziej wytrzymała i lepiej osiada w gruncie. Natomiast zbiorniki oferowane przez producenta pompowni INWAP różnią się od siebie: wymiarami, kształtem, pokrywą czy nadstawką.

System sterowania

Z oczywistych względów kluczowym elementem dla poprawnego funkcjonowania pompowni jest system sterowania. Jest to przede wszystkim skrzynka sterująca, która odpowiada za kontrolę poziomu ścieków w zbiorniku i jeśli to konieczne uruchamianie lub wyłączanie pompy. Skrzynkę i system można zaprogramować tak, by odpowiadały potrzebom klientów oraz danej pompowni. Niemniej jednak skrzynka nie mogłaby prawidłowo działać bez kolejnego elementu, jakim jest sensor poziomu cieczy. Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie, które kontroluje bieżący poziom ścieków w zbiorniku, a następnie informacje o tym przesyła do skrzynki sterującej. Ta natomiast na podstawie właśnie tych informacji podejmuje decyzję o włączeniu lub nie pompy. Kolejnym elementem, który ma równie duży wpływ na efektywność przepompowni, jest system monitorowania jej pracy. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie awarii oraz zoptymalizowanie działania instalacji.

Układ hydrauliki

Ostatnim, niezbędnym elementem pompowni ścieków jest hydraulika, czyli układ odpowiadający za sprawny i bezproblemowy przesył ścieków. Są to przede wszystkim: różnego rodzaju rury ze stali nierdzewnej, zawory zwrotne, odcinające czy bezpieczeństwa, szybkozłące hydrauliczne, przepływomierze oraz wiele innych funkcjonalnych części. Poszczególne elementy hydrauliki są także dobierane w zależności od tego, jaki rodzaj pompowni oraz pompy zostały zastosowane.