Kaczki mulardy to duże i spokojne ptaki – mieszańce kaczorów piżmowych i kaczek rasy pekin. Zakład Wylęgu Drobiu Kamila Marchewki prowadzi sprzedaż bastardów, których celem hodowania jest ubój na mięso. Sprawdźmy, co na temat mulardów mówi ekspert zatrudniony w Fermie, i co sprawia, że mięso kaczkogęsi jest tak popularne wśród smakoszy i restauratorów.

Kaczki mulardy – charakterystyka drobiu hodowanego na ubój

Charakterystyczną cechą wyglądu mulardów jest niemal pozioma postawa ciała, długi i szeroki tułów, oraz szeroko rozstawione pomarańczowe nogi. Specjalista z Zakładu Kamila Marchewki wskazuje, że najczęściej spotykanym kolorem upierzenia u ptactwa jest biały oraz biało-czarny (rzadziej spotyka się upierzenie czarno-białe). Dzioby kaczek mają kolor pomarańczowy, chociaż zdarzają się osobniki z dziobami czarnymi lub czarnymi nakrapianymi.

Mulardy rosną nieco wolniej niż kaczki piżmowe i mają dobrze umięśnione piersi oraz nogi. Ubój kaczorów następuje po osiągnięciu przez nich masy 3,7 kg. W przypadku samic waga końcowa wynosi ok. 3,3 kg, przy czym warto zaznaczyć, że są bardziej otłuszczone niż samce.

– mówi pracownik Fermy. Jeżeli chów jest prowadzony intensywnie, ubój przeprowadza się w 11 tygodniu życia; w przypadku ekstensywnego – 12-13 tygodniu.

Ferma Kamila Marchewki – mięso kaczek mulard

Mięso kaczkogęsi zawiera większe ilości tłuszczu śródtkankowego, a nieco mniej tłuszczu podskórnego. Jak zauważa ekspert z Fermy Kamila Marchewki mięso mulardów jest zupełnie inne niż mięso kurze i indycze. Pierwszą zauważalną różnicą jest ilość – o wiele większa niż w przypadku zwykłej kaczki. Co więcej, skóra jest bardzo cienka, a zawartość tłuszczu – minimalna.

Co więcej, wątroba kaczkogęsi jest większa, a przy tym delikatniejsza niż zwykłej kaczki, przez co doskonale nadaje się do przyrządzenia fois gras. Jeżeli chcesz mieć pewność, że pozyskujesz mięso od sprawdzonego producenta, skorzystaj z oferty Zakładu Wylęgu Drobiu Kamila Marchewki.