Choć głównie kojarzy się z placem budowy, to również w gospodarstwie rolnym stanie się nieocenioną i wielofunkcyjną maszyną. Mowa oczywiście o ładowarkach teleskopowych, które dzięki swojej konstrukcji, a także możliwości wymiany osprzętu roboczego usprawnią wiele codziennych czynności związanych z pracą rolnika. Jakie są dokładnie jej możliwości? Przedstawiamy je w artykule.

Charakterystyka ładowarki teleskopowej

Ładowarki są maszynami powszechnie znanymi i obecnymi w gospodarstwach rolnych raczej w wariancie burtowym. Niestety, tego rodzaju modele mają pewne ograniczenia, między innymi mniejszy zasięg oraz dopuszczalny udźwig. Nierzadko zdarza się ją w związku z tym przeciążyć. Pod tym względem wersje teleskopowe wypadają znacznie lepiej. Jak sama nazwa wskazuje, ich ramię ma konstrukcję teleskopową, a to sprawia, że ramię robocze może sięgać na znacznie większe wysokości. Ponadto są one wyposażone w podwozie kołowe, a budowa ogumienia sprawia, że sprawdzają się zarówno na twardym, stabilnym podłożu, jak i w trudnych warunkach terenowych.

Choć z reguły są dość sporymi gabarytowo maszynami, to da się odnaleźć także modele bardziej kompaktowe. Szeroki asortyment w tym zakresie oferuje między innymi firma Agromarket z Wiewiecka, będąca dystrybutorem sprzętu rolniczego od uznanych producentów. Należy również dodać, że ładowarki teleskopowe przeznaczone do użytku w gospodarstwie wyróżniają się dobrą skrętnością, a także możliwością precyzyjnego sterowania ramieniem za pomocą joysticka. Ponadto wysięgnik jest przystosowany do zmiany osprzętu roboczego, czyli łyżki, ładowacza czołowego, haka, wideł paletowych, a nawet chwytaka.

Zastosowanie maszyny w gospodarstwie

Niektórzy rolnicy obawiają się zakupu ładowarki teleskopowej ze względu na jej wysoką cenę. Niemniej jednak korzyści oraz liczba prac, jaką można za jej sprawą wykonać, sprawia, że to opłacalna inwestycja. Przy niektórych czynnościach z powodzeniem nawet zastąpi ciągnik wyposażony w ładowacz czołowy z uwagi na lepszą manewrowość. Mowa tutaj na przykład o przenoszeniu materiałów sypkich, zbiorników lub palet. Ładowarka teleskopowa spełni swoje zadanie zarówno w polu, jak i na podwórzu w obrębie gospodarstwa. Ułatwi ona załadunek obornika, bel słomy oraz siana. Ponadto przyda się podczas wykonywania prac na wysokościach związanych z konserwacją silosów, czyszczeniem rynien i przewodów wentylacyjnych w obiektach inwentarskich. Co więcej, jej obecność w gospodarstwie rolnicy docenią chociażby zimą, ponieważ umożliwi ona nawet sprawne odśnieżenie drogi dojazdowej.