Dzisiejsze gospodarstwa rolne znacznie różnią się od tych, które funkcjonowały trzydzieści lat temu. Głównym powodem tych zauważalnych zmian jest ich zautomatyzowanie. Można nawet rzec, że niegdyś rolnik był bardziej związany z ziemią. Ówcześnie rolnicy to pewnego rodzaju biznesmeni, którzy pilnują swojego „interesu”. Narzędzia, które wykorzystywane są do upraw i hodowli są bardzo istotne. Maszyny rolnicze mają pewne cechy, na które należy zwrócić uwagę podczas ich kupna – zarówno w przypadku nowych, jak i używanych urządzeń.

Nowe czy używane?

Praca na roli nie należy do najłatwiejszych. Maszyny rolnicze, takie jak traktory, pługi, wycinarki, traktory czy rozrzutniki pomagają w tej wykonywaniu tej ciężkiej pracy. Warto jednak wiedzieć, że maszyny rolnicze niekiedy kosztują całkiem sporo. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na nowy sprzęt, firmy, takie jak Techrol, oferują używane maszyny. Takie urządzenia nie są wcale gorsze od tych nowych, wymagają jednak dokładnego sprawdzenia.

Parametry i funkcje maszyn rolniczych

Każdą maszynę, którą kupuje rolnik, musi dokładnie sprawdzić. W tym celu najlepiej zabrać ze sobą osobę, która dysponuje podobnym sprzętem. Użytkownicy maszyn są w stanie sprecyzować, czy dany sprzęt ma jakieś wady. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu prawnego maszyny rolniczej, a dokładniej należy zwrócić uwagę na numery, które znajdują się na silniku i nadwoziu. Maszynę warto również sprawdzić przy pomocy policji – czyli w ewidencji pojazdów skradzionych. Wówczas mamy pewność, że jej pochodzenie jest legalne.

Stan maszyny rolniczej to kolejna kwestia do sprawdzenia. Ważny jest stan licznika, który musi być sprawny. Licznik nie może być cofnięty. Zadaniem rolnika jest również sprawdzenie, czy działają wskaźniki i przełączniki. Dokładny stan techniczny maszyny będzie można jednak dokładnie ocenić podczas jej użytkowania.

Należy pamiętać również o kontroli kryteriów ekonomicznych, technicznych i eksploatacyjnych funkcjonowania sprzętu. Model i rozmiar maszyny musi być adekwatny do wielkości produkcji danego gospodarstwa rolnego.

Kolejnym istotnym elementem jest moc maszyny. Ciągnik powinien być wyposażony w rewers. Zaleca się także, aby ciągnik miał napęd na cztery koła, dzięki czemu sprawdzi się w każdych warunkach terenowych.

Znani producenci

Na rynku funkcjonuje wiele firm, które zajmują się sprzedażą nowych i używanych maszyn rolniczych. Do najbardziej popularnych i cenionych marek maszyn rolniczych, należą takie firmy jak Deutz-Fahr, Zetor czy  Ursus. Kolejno wymienia się również: Kuhn, JCB, New Holland, Krone,  Amazone, Lemken,  JF-Stoll, Gregoire-Besson, Expom czy Samasz.