Ciągniki rolnicze z racji intensywnej eksploatacji nierzadko ulegają awariom bądź konieczna jest wymiana poszczególnych komponentów ze względu na ich nadmierne zużycie. W takich sytuacjach niezbędne jest skorzystanie z usług specjalistycznego serwisu, który będzie w stanie wykonać poszczególne naprawy. Jakie najczęściej czynności w tym zakresie realizują fachowe warsztaty zajmujące się ciągnikami rolniczymi?

Problemy z elektryką

Wydajne zasilanie i odpowiednio funkcjonujące układy elektryczne w ciągniku rolniczym to podstawa jego poprawnej pracy. Zastosowane w takich maszynach alternatory, rozruszniki czy prądnice nierzadko jednak ulegają awariom. W niektórych przypadkach usterka powoduje zmianę parametrów wyjściowych, a czasem skutecznie uniemożliwia nawet uruchomienie ciągnika. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie naprawy instalacji elektrycznej, czym zajmie się wyspecjalizowany serwis. Jednym z takich warsztatów jest F.U.H. Robex – zakład, który może też wykonać zaawansowane czynności naprawcze.

Jedną z nich jest nitowanie mechanizmów różnicowych. Problemy z kołami talerzowymi  to częsta usterka występująca m.in. w popularnych ciągnikach C-360/ZETOR. Wymaga to przeprowadzenia fachowej naprawy, czym zajmie się właśnie specjalistyczny warsztat świadczący usługi w zakresie serwisowania ciągników rolniczych. Będzie on w stanie przeprowadzić też zakuwanie przewodów hydraulicznych. Pozwala to zabezpieczyć je i tym samym ograniczyć ryzyko uszkodzenia nawet przy bardzo intensywnej eksploatacji w trudnych warunkach.

Regeneracja korzystnym rozwiązaniem

Jedną z popularnych usług serwisowych realizowanych przez warsztaty zajmujące się naprawą ciągników rolniczych jest regeneracja poszczególnych elementów. To rozwiązanie znacznie tańsze niż zakup nowych części, a dodatkowo bardzo skuteczne i przywracające pierwotne parametry komponentów. Taka usługa oferowana jest przez specjalistów chociażby w przypadku głowic. Kompleksowa regeneracja obejmować może frezowanie gniazd zaworowych i późniejsze planowanie głowicy, dzięki czemu będzie ona funkcjonować w pełni poprawnie.

Regeneracji podlegają również przednie osie ciągników rolniczych, które narażone są często na spore obciążenia. Problematyczne okazują się również wtryskiwacze. Ten niezwykle ważnych element jednostki napędowej w ciągniku rolniczym można jednak skutecznie wyregulować i naprawić, odzyskując tym samym prawidłową pracę silnika i możliwość dalszej pracy na maszynie. Warto korzystać z usług serwisów mających dodatkowo dostęp do wielu części zamiennych. Znacznie skraca to czas realizacji naprawy.