Uprawa aronii cieszy się coraz większą popularnością. Jest to związane nie tylko z niezwykle cennymi właściwościami jej owoców, ale także z minimalnymi wymaganiami tej rośliny. Aronia jest jednym z najłatwiejszych w uprawie krzewów owocowych. Nie można także zapomnieć o jej walorach estetycznych, świetnie sprawdza się w postaci żywopłotu. Aby dowiedzieć się więcej o tej niezwykłej roślinie – koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Jak uprawiać krzewy aronii?

Aronię czarną (Aronia melanocarpa), zwaną też czarnoowocową, sadzi się późną jesienią lub wczesną wiosną w około 1,5-metrowych odstępach. Pierwsze owoce pojawiają się zazwyczaj po 2-3 latach. Najlepsze gleby pod uprawę aronii to gleby żyzne, próchnicze i lekko kwaśne, ale krzewy poradzą sobie też w lżejszej, piaszczystej ziemi, dzięki czemu mogą występować na terenie całego kraju. Zdrowe, wytrzymałe i piękne sadzonki, które są dostępne między innymi w Szkółce Drzewek „Waleczek” w Mnichu na Śląsku, są odporne zarówno na szkodniki, jak i choroby, dlatego nie wymagają ochrony chemicznej. Aronia płytko się korzeni. Krzewy bardzo dobrze wytrzymują niską temperaturę (nawet do -35°C), nie trzeba więc okrywać ich na zimę, ani obawiać się wiosennych przymrozków. Kwiaty pojawiają się bowiem już po tak zwanych „zimnych ogrodnikach”, czyli w drugiej połowie maja.

Owoce aronii – charakterystyka i zastosowanie

Krzewy aronii bardzo dobrze znoszą suszę, jednak w okresie dojrzewania owoców muszą być regularnie podlewane. Owoce, kiedy mają dużo słońca, pojawiają się obficie i regularnie i mogą być zbierane mniej więcej od połowy sierpnia. Surowe nie są zbyt smaczne, ponieważ są dość cierpkie, natomiast świetnie nadają się na przetwory takie jak soki, dżemy i galaretki. Mrożenie pozwala częściowo pozbyć się ich charakterystycznej goryczki. Dodana do przetworów z innych owoców, aronia podkreśla ich smak i nadaje aromat leśnych jagód. Dominuje natomiast kolorystycznie – produkty zawierające nawet niewielką ilość tych drobnych, czarnych owoców, zawsze mają ciemnoczerwoną barwę. Aronia, będąc źródłem wielu witamin i mikroelementów, skutecznie obniża ciśnienie, łagodzi skutki chemio- i radioterapii, wspomaga regenerację oczu oraz pamięć i koncentrację. Wzmacnia odporność, łagodzi stany zapalne i oczyszcza organizm.