Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawozów. Mineralne działają szybciej i posiadają konkretną grupę składników, ale są produkowane sztucznie. Z kolei organiczne są bezpieczniejsze, cechuje je naturalne pochodzenie i również są bogate w składniki odżywcze, jednak działają wolnej. Które z nich są zatem lepsze? Jeżeli nie potrafisz podjąć decyzji, zastanów się nad zastosowaniem nawozu organiczno-mineralnego!

Dlaczego warto zdecydować się na nawóz organiczno-mineralny?

Jak wspomniano we wstępie, organiczne nawozy są bezpieczniejsze dla roślin, ale mineralne działają lepiej i pozwalają na szybsze osiągnięcie założonego celu. Nawóz organiczno-mineralny łączy w sobie najlepsze ich cechy - jest bezpieczny i skuteczny, dostarcza roślinom odpowiednią dawkę składników pokarmowych, ale również poprawia jakość gleby. W konsekwencji prowadzi to do poprawy jakości plonów, a także ma pozytywny wpływ na ich ilość. Co więcej, istnieje dużo mniejsze ryzyko, że gleba zostanie przenawożona, czyli wyjałowiona - wręcz przeciwnie. Jeżeli tego typu nawozy są odpowiednio stosowane, stabilizują pH ziemi, dzięki nim można walczyć z nadmiernym zakwaszeniem.

Nawozy organiczno-mineralne można stosować przed siewem oraz przed sadzeniem roślin, ale również w trakcie ich wzrostu, co czyni go preparatem dość uniwersalnym. Teoretycznie, takie mieszanki są droższe, jednak w praktyce okazuje się, że różnica w cenie jest pozorna. Dlaczego? Chodzi o to, że używanie wyłącznie nawozów mineralnych prowadzi do wyżej wspomnianego wyjałowienia gleby, dlatego jest to rozwiązanie nie tyle nieopłacalne, co wręcz szkodliwe. Konieczne jest zatem stosowanie również “pokarmu” organicznego. 

Firma AGROMAL posiada w swojej ofercie najlepszej jakości nawozy organiczno-mineralne, a jej pracownicy w razie potrzeby służą pomocą. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nawozu organiczno-mineralnego?

Nawozy organiczno-mineralne są sprzedawane zarówno w postaci płynu, proszku, jak i granulatu. Sposób użycia, a także dawkowanie są zawsze zapisane na opakowaniu, jednak należy wziąć pod uwagę zmienne, takie jak chociażby żyzność gleby oraz czy rośliny hoduje się dla użytku własnego - w takiej sytuacji lepiej jest zastosować mniejszą ilość.

Warto zwrócić uwagę również na skład poszczególnych nawozów. Dla przykładu:

  • duża ilość azotu sprawia, że rośliny rosną szybciej - to idealne rozwiązanie choćby dla żywopłotu;
  • zawartość poszczególnych mikroelementów ma wpływ na smak, dlatego trzeba zwrócić na nie szczególną uwagę w przypadku nawożenia roślin jadalnych;
  • duża zawartość fosforu i potasu będzie miała bardzo dobry wpływ na rośliny kwitnące, ponieważ te pierwiastki zwiększają obfitość kwitnienia, a także przyspieszają dojrzewanie owoców.

Dlatego przed zakupem powinno się sprawdzić, do jakich roślin dedykowany jest dany nawóz - aby móc wybrać rozwiązanie idealne, które zapewni optymalny poziom wzrostu, bez skutków ubocznych.