Każdy hodowca bydła opasowego dba o to, by zwierzęta rozwijały się prawidłowo i osiągały szybkie przyrosty tkanki mięśniowej. W utrzymaniu dużej produktywności i opłacalności hodowli sporą rolę odgrywają wysokiej jakości pasze, które stanowią uzupełnienia dla kiszonki z kukurydzy i trawy z pastwiska. Żywienie bydła opasowego różni się bowiem od karmienia krów mlecznych. Dobór właściwej paszy zależy przede wszystkim od intensywności opasu, wieku i masy ciała zwierzęcia. Jakie rozwiązania oferuje rynek?

Pasze treściwe

Wysokiej jakości siano, kiszonka z kukurydzy oraz regularny wypas bydła na pastwisku to tylko połowa sukcesu, jeżeli chodzi o zapewnienie dobrej wydajności hodowli. Żeby skrócić czas opasu do minimum, hodowcy decydują się na zakup pasz treściwych. Są to gotowe mieszanki, które nabyć można od polecanych dystrybutorów takich jak np. Agromin. Jak informuje specjalista z tej firmy- pasze treściwe skomponowane są na bazie zbóż, które stanowią najlepsze źródło energii. Jeśli zaś chodzi o zapewnienie bydłu odpowiedniej ilości białka, niezastąpiona w tym celu jest śruta sojowa bądź słonecznikowa. Wybierając odpowiednią paszę treściwą dla bydła opasowego należy dokładnie przeanalizować jej skład. Składniki dostarczające zwierzęciu energii i białka powinny być zrównoważone. Do gotowych mieszanek dodawane są również komponenty, które usprawniają procesy trawienne u bydła. Niezwykle ważne jest również dawkowanie paszy. Aby uzyskać około kilogramowy dzienny przyrost masy u zwierząt o wadze 300-350 kg, należy podawać im około 3-4 kg paszy treściwej na dobę. Zbyt intensywne żywienie może zaś skończyć się kwasicą subkliniczną, co tylko wydłuży okres tuczu.

Pasze objętościowe i okopowe

Do pasz objętościowych specjaliści zaliczają świeże zielonki. Są one najbardziej rozpowszechnioną paszą nie tylko dla bydła opasowego, ale też mlecznego. Ich źródłem są pastwiska oraz pola uprawne. Pasze objętościowe są konieczne dla utrzymania zdrowia układu pokarmowego bydła. Rośliny zielone odpowiadają bowiem za sprawne trawienie i prawidłowe wydzielanie soków żołądkowych. Najwyższą wartością odżywczą wyróżniają się trawy i rośliny motylkowe, do których zaliczyć można koniczynę i lucernę. W sezonie letnim, krowy znajdą zielonkę na pastwiskach, natomiast zimą należy zastąpić ją sianem i kiszonkami. Bydło opasowe karmione jest także paszami okopowymi, takimi jak ziemniaki, buraki czy marchew. Do karmienia zwierząt wykorzystuje się również słomę, która nie ma wprawdzie dużej wartości odżywczej, ale za to doskonale pobudza perystaltykę jelit.