Węgiel należy do jednych z najtańszych materiałów opałowych. Aby jednak ogrzać nasz dom za niską cenę, trzeba dowiedzieć się czegoś więcej na temat węgla, aby jak najlepiej dobrać jego typ i parametry. Ważne jest także zaopatrzenie się w dobry piec. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Co cechuje węgiel opałowy? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do jego lektury.

Różnica między węglem kamiennym a brunatnym

Na początek warto wyjaśnić, jaki właściwie rodzaj węgla kryje się pod nazwą węgiel opałowy. Otóż, wyróżniamy dwa rodzaje węgla, brunatny i kamienny, z których to kamienny jest uznawany za lepszy materiał opałowy ze względu na większą kaloryczność. Za tym parametrem stoi natomiast wyższa zawartość czystego węgla, która wynosi 75-90 %. Z kolei węgiel brunatny ma znacznie niższą kaloryczność (o 25-70 % mniej niż węgiel kamienny), a co za tym idzie także dużo mniejszą wartość opałową. Dodatkowo, cechuje go duża kruchość oraz duży stopień pochłaniania wilgoci. Wysokiej jakości węgiel opałowy w atrakcyjnych cenach znajdą Państwo w bogatej ofercie sprawdzonej firmy Solecki Skup i Sprzedaż Artykułów Rolnych.

Jakie wyróżniamy typy węgla opałowego?

Węgiel kamienny występuje w różnych typach, czyli inaczej mówiąc odmianach, które mają inne właściwości. Odpowiedni dobór potrzebnego typu węgla jest bardzo ważny dla jakości naszego ogrzewania, dlatego warto przyjrzeć się bliżej tej tematyce. Wyróżniamy bowiem między innymi typ węgla kamiennego nazywany typem 31. Pod tą nazwą kryje się węgiel tak zwany płomienny, czyli najsłabsza odmiana (20-26 MJ/kg), jednak do zalet tego typu węgla należy bezproblemowe i łatwe spalanie bez efektu kopcenia. Typ 32 (czyli gazowo-płomienny) to typ węgla kamiennego, który jest już trochę mocniejszy (ma 26-29 MJ/kg). Ma on jednak swoje wady i zalety, bowiem ulega lekkiemu spiekaniu, ale za to dość dobrze się koksuje, dlatego jest on polecany do ogrzewania gospodarstw domowych za pomocą kotłów.

Kolejnym, podstawowym typem węgla kamiennego jest typ 33, czyli gazowy, który należy do węgli tak zwanych mocarnych (29-31 MJ/kg). Jego największą wadą jest jednak dość trudne spalanie, przy którym płomień mocno się kopci, a także wydziela się duża ilość smolistych i trudnopalnych gazów. Istnieją jeszcze węgle typu 34 i 35, czyli tak zwane koksujące, które są stosowane w przemyśle w celu tworzenia koksu.

Dobór odpowiedniego sortymentu węgla

Przy doborze odpowiedniego węgla opałowego, najważniejszym czynnikiem jest właściwy sortyment danego surowca. Większości typów węgla (oprócz np. ekogroszku) tyczy się zasada, że w przypadku stosowania domowego kotła najlepiej jest stawiać na węgiel o grubszych ziarnach. Jeśli mowa o ekogroszku, to jest to rodzaj węgla kamiennego, który posiada ulepszone parametry obejmujące między innymi małą wilgotność oraz niską zawartość siarki i popiołu. W kwestii różnego sortymentu węgla mamy do wyboru także m.in. miał, który charakteryzuje się najmniejszą granulacją oraz największą wilgotnością, jak również największą zawartością siarki i popiołu.