Obsług weterynaryjna dla gospodarstw z hodowlą zwierząt, od bydła począwszy na trzodzie chlewnej i drobiu kończąc, jest bardzo ważna. Dotyczy ona leczenia chorób stada, ich szczepień, a także synchronizacji rui i jej wywoływania. Lekarze weterynarii pomagają również przy inseminacji bydła oraz prowadzą ciąże krów, koni, kóz czy owiec. Czy to jednak pełna pomoc, z której hodowca powinien korzystać? Odpowiedź brzmi: nie. Ważna jest także profilaktyka zdrowotna, a jej elementem jest dobór diety zwierząt.

Dlaczego dobór dobrej paszy jest tak ważny?

Pasze dla zwierząt gospodarczych dzieli się na te treściwe, objętościowe oraz uzupełniające. Ich dobór musi być doskonale dopasowany do gatunku zwierzęcia oraz jego przeznaczenia. Inne należy wybrać np. przy krowach mlecznych, a inne przy bydle mięsnym. Ważne jest zwrócenie uwagi na gatunek zwierząt gospodarczych, warunki ich bytowania oraz na wielkość stada. Dobieranie mieszanek paszowych dokonywany jest zatem na podstawie nawet kilkudziesięciu czynników, a zadaniem tym powinien zająć się wyspecjalizowany w tym zakresie weterynarz. To on rozpisze dietę zwierząt, która może dotyczyć podawania im pasz objętościowych suchych i mokrych (siano, kiszonki, zielonki, słoma), śrutów poekstrakcyjnych, nasion roślin strączkowych, premiksów itp.

Mieszanki paszowe wysokiej klasy wpływają znacznie na zdrowie całego stada, na jakość mięsa czy też na wydajność produkcji mleka. Doskonałym przykładem są m.in. pasze uzupełniające, które zawierają składniki świetnie wpływające na florę bakteryjną bydła i trzody chlewnej, na ich odporność oraz energię.

Żywienie ekologiczne zwierząt gospodarczych

Weterynarze pomagają swoim klientów w ustalaniu ekologicznej diety dla zwierząt gospodarczych. Pasze posiadają wtedy niskokaloryczne białka, kompleksy witaminowe oraz niezbędne do prawidłowego rozwoju makro i mikroelementy. Wolne są przy tym od konserwantów, sztucznych substancji, aromatyzerów oraz antybiotyków, a to pozwala starać się o certyfikaty ekologicznego chowu trzody chlewnej, drobiu czy też bydła.

Szczególnie warto współpracować z weterynarzami w zakresie żywienia dla koni, zwłaszcza w okresie jesiennym, a także w trakcie ciąży i po porodzie. Niezbędną i kompleksową pomoc w tym zakresie oferuje gabinet weterynaryjny lek. wet. Karoliny Wilkowskiej, która posiada także doświadczenie w leczeniu i profilaktyce zwierząt towarzyszących (psów, kotów, zwierząt futerkowych itp.). Dobry weterynarz jest w stanie dostarczyć na gospodarstwo wysokiej klasy przebadane pasze. Warto bowiem wiedzieć, że te podlegają szerokiemu nadzorowi weterynaryjnemu prowadzonemu między innymi przez GIW.