Wielu rolników zastanawia się jak efektywnie, a jednocześnie zdrowo karmić swoje bydło mleczne i trzodę chlewną. Producenci oferują wiele gotowych mieszanek paszowych, jednak hodowcy decydują się na samodzielne przygotowywanie. Warto wtedy postawić na sprawdzone dodatki w postaci młóta browarnianego dystrybuowanego przez firmę Domino z miejscowości Wieprz. Ten odpad z produkcji piwa stanowi właśnie cenne uzupełnienie pokarmu.

Czym jest młóto?

Na rynku można je spotkać także pod nazwą wysłodziny. Tym mianem określa się produkt uboczny, który powstaje w procesie produkcji piwa. To nierozpuszczalne składniki zacieru w postaci osadu, składającego się z łusek, kiełków i innych drobin słodu. Powstaje on w kadzi filtracyjnej na skutek hydrolizy i ekstrakcji słodu jęczmiennego, jak również innych produktów zbożowych wykorzystywanych do warzenia różnego rodzaju browarów. Młóto stanowi naturalną warstwę filtracyjną podczas wytwarzania takich napojów alkoholowych. Dla browarnictwa stanowi on zbędny produkt, jednak jest on ceniony przede wszystkim w rolnictwie jako dodatek paszowy. I właśnie w takiej postaci jest on oferowany przez wiodącego na rynku dystrybutora, firmę Domino z miejscowości Wieprz.

Jak transportuje się wysłodziny?

W związku z tym, że młóto stanowi produkt spożywczy, również w takich warunkach musi być przewożony do klienta. W związku z tym firma zajmująca się jego dostawą powinna być wyposażona w odpowiednią flotę pojazdów, która umożliwia również jego bezpieczny odbiór bezpośrednio z warzelni piwa. Tak też jest w przypadku dystrybutora Domino, który sprzedaje wyłącznie wysłodziny mokre najwyższej jakości, uprzednio przebadane przez Zakład Technologii Piwa i Słodu Instytutu Przemysłu Rolno-Spożywczego. Dzięki temu bydło mleczne, jak i trzoda chlewna otrzymują pełnowartościowe dodatki paszowe. Dodatkowym potwierdzeniem jest również wpis firmy Domino do Rejestru Przedsiębiorstw Paszowych. Pracownicy są w stanie dostarczyć młóto browarniane do każdego miejsca na terenie kraju, co znacznie ułatwia proces jego zakupu rolnikom oraz mieszalniom pasz.

Jakie właściwości ma młóto?

Wysłodziny stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych stosowanych dodatków wysokobiałkowych w pokarmie dla zwierząt gospodarskich. Uzyskany bezpośrednio po procesie filtracyjnym produkt zawiera między 70 a 80% wody, dlatego musi zostać skarmiony nie dalej niż w ciągu trzech dni. Niemniej jednak odpowiednie składowanie w szczelnych silosach lub zakiszenie w pryzmach bądź rękawach może przedłużyć jego zdatność do kilku miesięcy. W suchej masie najważniejszymi składnikami dla przeżuwaczy są przede wszystkim łatwo przyswajalne białko, błonnik, składniki mineralne oraz substancje tłuszczowe. Warto jednak pamiętać, że wysłodziny dostarczane przez firmę Domino nie mogą być stosowane jako samodzielna pasza, a jedynie jej cenny dodatek, który musi być dawkowany zgodnie z zaleceniami.