Opakowania drewniane stosowane są najczęściej do pakowania i transportowania towarów. Producenci oferują nam dziś wiele różnych rodzajów opakowań, które posiadają też inne  zastosowania, są wykorzystywane między innymi w sklepach, zakładach przemysłowych czy magazynach. Uszkodzone opakowania oddaje się do specjalnych skupów, gdzie podlegają recyklingowi, są więc ekologicznym rozwiązaniem, które warto wprowadzić w swojej firmie.

Z czego wykonane są opakowania drewniane?

Opakowania drewniane wykonuje się zazwyczaj ze sklejki oraz płyt drewnianych. Dzięki odpowiedniemu połączeniu i dopasowaniu do siebie elementów są niezwykle szczelne i niezawodne w ochronie przewożonego towaru. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością i nadają do transportu i magazynowania nawet towary wielkogabarytowe oraz o dużej masie.

W zależności od typu przewożonego towaru producenci opakowań drewnianych, tacy jak firma Lumberman stosują różne rozwiązania, jak np. technologia ażurowa, stosowana do transportu towarów, które nie mogą być szczelnie zamknięte. Natomiast w przypadku korzystania z opakowań drewnianych do transportu morskiego, konieczne jest zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń, w postaci specjalnej folii, która zabezpiecza środek skrzyniopalety lub drewnianej skrzyni przed niekorzystnym działaniem wody.

Rodzaje opakowań drewnianych

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów opakowań drewnianych, przeznaczonych do magazynowania i transportu. Do najczęściej stosowanych zaliczyć możemy:

  • palety drewniane, w tym palety fitosanitarne,
  • opakowania tekturowe,
  • skrzynie drewniane,
  • skrzynie ze sklejki.

Popularnie stosowane są także skrzynie z płyty pilśniowej, skrzynie OSB, a także skrzyniopalety. Zakupić je możemy w wymiarach standardowych u producentów lub zamówić na indywidualnie wybrany przez nas wymiar.

Jakie funkcje mogą pełnić opakowania drewniane?

Poza oczywista funkcją transportową oraz magazynową, opakowania drewniane pełnić mogą również inne funkcje. Do najważniejszych należy oczywiście ochrona towaru przed warunkami atmosferycznymi oraz innymi czynnikami, które mogłyby spowodować ich uszkodzenie.

Kolejną funkcją, której nie możemy odmówić opakowaniom drewnianym, jest rola ozdobna. Stosowane są do pakowania towarów w wersjach limitowanych oraz produktów luksusowych, ze względu na elegancji wygląd drewna.

Ponadto opakowania z drewna są przyjazne dla środowiska – podlegają recyklingowi, a ich utylizacja to proces bezpieczny i niezagrażający naszej planecie.