Azot jest najważniejszym składnikiem pokarmowym dla roślin, gdyż służy im do wzrostu i budowania plonu. Wygodną opcję stosowania azotu stanowi tzw. RSM, czyli wysoko skoncentrowany roztwór saletrzano-mocznikowy, gdyż zawiera on trzy formy tego elementu – azotanową, amonową i amidową. Sprawdź, czym charakteryzuje się ten rodzaj nawozu oraz w jaki sposób należy go używać. 

Czym jest RSM?

Jest to nawóz doglebowy, który to, jak zostało wspomniane, zawiera trzy formy azotu. Dzięki temu charakteryzuje się szybkim i długotrwałym działaniem – rośliny mają stały dopływ azotu w okresie wegetacji. Ponadto, jest to produkt łatwo przyswajalny dla roślin. W porównaniu do nawozów azotowych sypkich, RSM wyróżnia się mniejszą pracochłonnością stosowania, precyzją dawkowania, a także wysoką skutecznością – nawet w okresie niedoboru wilgoci w glebie. Kolejną zaletą roztworu saletrzano-mocznikowego jest ograniczona zawartość dodatków balastowych – wypełniaczy lub antyzbrylaczy. To przekłada się na atrakcyjną cenę tego produktu. Zaoszczędzić można także przy aplikacji nawozu, gdyż możemy zrobić to równocześnie z nawozami mikroelementowymi. 

Dodatkowym plusem RSM jest wszechstronność zastosowania. Produkt ten może bowiem być stosowany na wszystkich rodzajach gleby, w różnych okresach roku i fazach wegetacji roślin. Jego działanie uniezależnione jest od opadów atmosferycznych czy też wilgotności gleby. Możemy wykorzystywać RSM na uprawach zboża, kukurydzy, rzepaku, ziemniaków, warzyw, roślin sadowniczych oraz użytkach zielonych. 

Jak stosować RSM?

Mimo wielu korzyści, z którymi wiąże się stosowanie RSM, należy pamiętać o tym, że jest to roztwór agresywny i może być szkodliwy, jeśli użyjemy go w nieumiejętny sposób. RSM należy aplikować w postaci oprysku grubokroplistego. Nie powinniśmy wykorzystywać także urządzeń z elementami roboczymi, wykonanymi z metali kolorowych. Ponadto, w przypadku niektórych gatunków roślin, RSM może powodować fitotoksyczność w późnych fazach wzrostu. Kwestię poprawnego stosowania RSM warto omówić z doświadczonym specjalistą, na przykład z firmy Kołodziej Wioletty Art do produkcji rolnej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że pozyskaliśmy wszystkie niezbędne informacje do rozpoczęcia aplikacji roztworu saletrzano-mocznikowego na naszych uprawach.